מתנתקים מהפריפריה - מאבדים את עמונה

יו"ר 'שעלים' סבור כי הניתוק בין ראשי 'הבית היהודי' לפריפריה והדיבור האליטיסטי גורם לאבדן היכולת לגייס המונים למאבקי ארץ ישראל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ב בשבט תשע"ז

על חורבות עמונה
על חורבות עמונה
צילום: נתי שוחט. פלאש 90

הרב רחמים ניסימי, יו"ר רשת 'שעלים', ארגון הגרעינים התורניים, ומבכירי 'הבית היהודי' רואה בניתוק מפלגתו מהפריפרייה מניע לא מבוטל לכישלונה של המפלגה במאבק על עמונה ועל הבתים בעפרה.

בראיון ליומן ערוץ 7 הוא אומר "אני פוגש את האנשים שכואבים את ההרס ואוהבים את הארץ, אבל כביכול לא שותפים למאבק. צריך לתת לדבר הזה פתרון".

הרב ניסימי רואה כהצלחה את עצם הכאב התודעתי מצידן של אוכלוסיות רחבות על הרס ישובים ופינוי משפחות, אך דווקא קיומו של כאב שכזה והקשר התודעתי לכאבה של ארץ ישראל וההתיישבות מחדד את שאלת הנתק הקיים בין המחשבות למעשים, בין ההזדהות להצטרפות המעשית למאבק.

"מה שכן הצלחנו, ולא בטוח שזה בזכותנו, הוא שאנשים המכונים מסורתיים, חמישים אחוז מעם ישראל, מדובר בשלושים עיירות פיתוח ועשרות שכונות בערים, חלק ניכר מעם ישראל, אוהבים את ארץ ישראל ואין על כך מחלוקת, אבל בזה מסתיים העניין. אנחנו לא מצליחים לגייס את ההמון הרב הזה לטובת המאבק".

"מדי שנה אני לוקח עשרות אוטובוסים לסליחות בחברון. הם מגיעים לחברון מנשקים את האדמה ואת האבנים ואוהבים את הארץ אבל לא מגיעים למאבקים, להפגנה או עצרת. אני שואל למה?".

"בתקופת הגירוש הפעלנו את הגרעינים שילכו מבית לבית, והיה רצון עז להיפתח, אבל מאז העניין נדם ואנחנו מפטירין כאשתקד", אומר הרב ניסימי ומוסיף: "מתי ביבי יתייחס אלינו ברצינות? כשהוא רואה סרטון על עמונה ובו רבנים חשובים שאני עפר לרגליהם מדברים אל אותה קבוצה באותה שפה, הוא יחשוב שאלו אותם שלושה מנדטים של פלג בבית היהודי, אבל אם נדבר למגוון רחב של עם ישראל, לאנשי השכונות והערים, לציבור הרחב שאותו אנחנו צריכים להביא שיהיו איתנו כתף אל כתף".

"אם הם מרגישים שהבית היהודי זה בית של חברה סגורה ואקסלוסיבית הדבר משפיע גם על כך. אם אנחנו רוצים לגייס את האנשים למאבק צריך לזכור את הנתון שנמצא לצידנו והוא שהם אוהבים את הארץ ברמ"ח אבריהם" אומר הרב ניסימי וכשהוא מתבקש לשים את האצבע על נקודת הטעות של הנהגת מפלגתו הוא מזכיר את הסרטון שהופק סביב המאבק על עמונה:

"ראיתי את הסרטון שהושקע בו כסף רב על עמונה ושאלתי מי עומד מאחוריו, הוא אליטיסטי מאוד, לא בגובה העיניים, ומדבר בשפה אחת על ידי מגוון מצומצם של אנשים. איך נוכל לכבוש את הלבבות? אני קורא לאנשי ההסברה - תכניסו אנשים שונים ומגוונים לחשיבה. יש לנו גרעינים בכל הארץ וניתן למצוא שם כאלה שאכפת להם ויכולים לתת מבט נוסף על המאבק ואיך הוא צריך להתבצע".

"אנחנו אוהבי הארץ ומייצגים מיליונים, אבל חסר החיבור בין הציבור הפשוט שאומר ש'השמאלנים הרסו לנו עוד ישוב' לבין היהודי בהתיישבות שלא יודע שבוכים על עמונה בדימונה, ואם הוא יודע שבוכים שם מה הוא עושה כדי לצרף אותם למאבק?".

כדמות מובילה במפלגה נשאל הרב ניסימי אילו תשובות הוא מקבל ממנהיגי מפלגתו: "אנחנו שבויים בתפיסה מאוד אליטיסטית. המנהיגים הללו פוגשים את אותם אנשים בצלמם ובדמותם, והדבר מפריע ליכולת שלהם להיפתח לחשיבה רחבה יותר".

ולמה בליכוד האליטיזם אינו פוגע בקשר לעם? "יש בתוך הליכוד מגוון אנשים והקהל הרחב מרגיש שיש לו די דמויות שהוא יכול להזדהות איתם, גם אם זה לא נתניהו עצמו. המסבירנים שלנו מדברים באותה שפה גבוהה ולא עממית כי הם חוששים שיגידו עליהם שהם דיברו רדוד. לעומת זאת המנהיג הליכודניק הפשוט פוגש את האנשים בחיים וחי את הקשיים שלהם ולכן המצביע מרגיש מחובר אליו יותר".