'הביקורת על האירוע המעורב - צביעות'

הרב אמסלם תוקף את מבקרי משרד הדתות על האירוע המעורב שקיים: צביעות. גדולי ישראל ישבו באירועים מעורבים, ובלבד שהצניעות תישמר.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בשבט תשע"ז

לא מבין למה טובות ההשתלחויות. הרב אמסלם
לא מבין למה טובות ההשתלחויות. הרב אמסלם
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

בפוסט שפרסם מגיב הרב חיים אמסלם לביקורת המוטחת במארגני אירוע של משרד הדתות בו ישבו גברים ונשים במעורב.

בתקשורת החרדית צוטטו כמה מהנוכחים באירוע, בעילום שמם, כשהם מביעים אכזבה על האופן בו התקיים האירוע בו הוענקו פרסי שר הדתות על מצויינות במועצות הדתיות. בין המצוטטים היה מי שטען כי כאדם חרדי לא מתקבל על דעתו שיוזמן לאירוע מעורב, בפרט כאשר מדובר באירוע בו נוכחים גם רבנים.

בתגובה לדברים טענו בלשכת שר הדתות כי "טקס פרס השר של המשרד לשרותי דת נערך במתכונת זו ע"פ הנחיות הלשכה המשפטית במשרד לשרותי דת, וכמחויב בכל משרדי הממשלה". עוד הוסיפו והעירו כי "יחד עם זאת ובהתאם להנחיות, ניתנה האפשרות גם לישיבה נפרדת".

כאמור, בפוסט שפרסם ביקר הרב חיים אמסלם את מבקרי האופן בו התקיים האירוע והגדיר את טענותיהם כצביעות שכן אותם מלינים יושבים במסעדות מעורבות ללא תלונה, וזאת מעבר לעובדה שעד לא מכבר רבנים מובילים קיימו אירועים בהם גברים ונשים ישבו זה לצד זה.

את דבריו פתח הרב אמסלם בסיפור אישי: "לפני כעשרים שנה השתתפתי עם עשרות רבנים וידידים בחתונת בתו חני (אני), של מרן רבה של ירושלים וראש אבות בתי הדין רבינו שלום משאש זצ"ל, שהם ורבניהם אינם מגיעים לקרסוליו לא בתורה ולא במידות ודרך ארץ, הישיבה הייתה מעורבת והשתתפו כל סלתה ושמנה של הרבנות והדיינות בארץ ישראל, ולא פצה אדם פיו ולא צפצף".

"הלאה הצביעות", כותב הרב אמסלם ותוהה: "במסעדות גם אתם יושבים בנפרד? ובכנסת ובמקומות שונים אתה פוגש לעיתים מין של ״חרדים״ הצבועים הללו, העיתונאים המתריעים כביכול בשער, ורואה את צורת דיבורם והתנהגותם, ופתאום אתה נזכר לשאול, רק זה מה נשאר ומה שחסר להם... נכון הם הצליחו במשך עשרות שנים לטפטף את הסגנון שלהם לספרדים ולהשכיח מסורת אבות, של ישיבה בשמחות ישיבת זוגות ומשפחות יחדיו בצניעות".

בדבריו שב על טענתו לפיה ליטאיות ספרדית השתלטה על המרחב החרדי בעזרתה של תנועת ש"ס: "משהוקמה הליטאיות הספרדית הפוליטית בדמות ש״ס, נהיה הדבר כחובה גמורה וחוק בל יעבור, מלווה כמובן בדמגוגיה ושטיפת מוח. נכון שהיו תמיד חסידים ואנשי מעשה שהקפידו יותר, אך מעולם לא פסלו או זלזלו ביתר הציבור".

הרב אמסלם מציין כי הוא עצמו בשמחות חלק מילדיו היותר חרדים הושיב את אורחיו בנפרד "כי כך האווירה הייתה דורשת, אינני מחייב ואינני שולל, כל עוד הלבוש והאווירה הם בצניעות וכהלכה".

לדבריו "רבנים וגדולי תורה שהכרתי בארץ ובחו״ל מעולם לא נמנעו מלהשתתף באירועים בהם הישיבה מעורבת הם ונשותיהם. בזמנינו ההקצנה והקיצוניות גברו ומכריחות להתיישר לפי הקוד האטי של הקבוצות האוהבות לכנות עצמם חרדים, כלומר מקפידים יותר, אין לי דבר נגד ההקפדה, יש לי ויש לי נגד ההקצנה, ובמיוחד הכפייה. ואלה שהרבנים והאדמורי״ם שלהם נתפסים כל יום שני וחמישי בכל מיני כיעור, פתאום מכתיבים גם לספרדים איך הנורמה, ״צדיקים״ בכאילו. באולמות השמחות הם יושבים בנפרד, ומחוץ לאולם ובכניסות שחוק ליצנות וקלות ראש...".

"לא פעם הוזמנתי ואני משתתף בשמחות של חברי רבנים מה״כיפות הסרוגות״ בהם ישנם שולחנות רבים זה לצד זה לעיתים נפרד ולעיתים מעורב והכל כפי המוסר הנכון, ומה בכך? עתה באירוע ממשלתי בחסות משרד הדתות נערך אירוע בישיבה מעורבת ותהום הארץ. ואולי תשאלו אז למה כל הרבנים הספרדים לא אומרים זאת בקול? למה הם נגררים אחרי הזרם? התשובה כי הם מ פ ח ד י ם !! הם מפחדים מהאימה, מהדיקטטורה, ומשלטון ההקצנה שמא יפגע בהם... הלאה נמאס מהם מצביעותם ומהתנהגותם".