סיוע משפטי ב"בר אילן" – לנשים בלבד

מרכז רקמן מפעיל מוקד טלפוני חינם למידע בתחום דיני המשפחה – אך השירות מיועד לנשים בלבד. מה קרה לעקרון השוויון?

גיל רונן , י"ג בשבט תשע"ז

גירושין (אילוסטרציה)
גירושין (אילוסטרציה)
Thinkstock

מרכז רקמן באוניברסיטת בר-אילן מפעיל מוקד טלפוני למתן מידע בתחום דיני המשפחה – אך השירות ניתן לנשים בלבד.

פעיל זכויות האבות הגרושים, רן חורי, הפנה היום (רביעי) מכתב לדינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בו כתב:

"הריני להביא לידיעתך כי המרכז לקידום מעמד האישה ע"ש רות ועמנואל רקמן, הפועל במסגרת אוניברסיטת בר אילן, מפעיל מוקד טלפוני לצורך מתן מידע לנשים בלבד בתחום דיני המשפחה.

השירות ניתן ללא עלות לכל אישה הפונה למקום (...). האוניברסיטה, כגוף ציבורי, מעניקה כאן שירות מסוים בהתנדבות לחלק מסוים מן האוכלוסייה, אך מונעת את אותו שירות מחלק אחר, רק בשל מגדרו.

כמי ששותף לעמדתך, כי 'מוסד להשכלה גבוהה... מחויב לעקרונות השוויון והפלורליזם' (שביטאת בעבר בעצמך בביקורת על הדרה מגדרית באוניברסיטת בר אילן, אשר כללה מניעת שירת נשים בטקס פנימי של האוניברסיטה), אני מצפה כי גם במקרה זה תסכימי כי מדובר בפגיעה קשה ומקוממת בכבודם של גברים, ובמקרה זה – מכל שכבות האוכלוסייה.

אין מקום לקיים אפליה מגדרית כה בוטה וניכרת בתחומי האוניברסיטה ותחת חסותה, ומן הראוי שהאחראים לכך ייתנו את דעתם על המעשה המפלה ועל מסריו הבלתי ראויים, ויבטלו את האפליה בהפעלת השירות הזה, או, לחילופין, את השירות בכללותו".

מרכז רקמן אמר בתגובה:

"מרכז רקמן מפעיל קליניקה לייעוץ משפטי ללא תשלום לנשים בהליכי גירושין הזקוקות לכך, וזאת כחלק מייעוד המרכז. קליניקות משפטיות המעניקות ייעוץ למגזרים ספציפיים הן תופעה שכיחה הקיימת בשורה של תחומים, כולל כאלה הייעודיים לגברים".

הודעה על השירות, במקום עבודה
צילום: רן חורי