"אח שלי היה נשמה מיוחדת"

משפחתו וחבריו של רס"ן דגן ורטמן שנפל במבצע עפרת יצוקה מוציאים ספר על חייו. אחותו: "זו דמות של כל עם ישראל".

בני טוקר , י"ג בשבט תשע"ז

דגן ורטמן הי"ד
דגן ורטמן הי"ד
צילום: מתוך האתר

משפחתו וחבריו של רס"ן דגן ורטמן ממעלה מכמש, מ"פ בגדוד 13 בגולני שנפל במהלך מבצע עפרת יצוקה, מוציאים בימים אלה באמצעות אתר 'הדסטארט' ספר על חייו של הבן ואח.

תמה בר נתן, אחותו של רס"ן דגן ורטמן, מספרת לערוץ 7 על אחיה, "אני זוכרת לפני שמונה שנים את התינוק הראשון שנקרא על שם דגן, מאוד התרגשנו במשפחה ומאז נקראו רבים על שמו. חשבתי אז לכתוב מכתב תודה למשפחה אבל פתאום משהו נעצר בי, הבנתי שהם בטח לא עשו את זה בשבילנו, פתאום נפל לי האסימון שדגן לא רק שלנו של המשפחה אלא של כל עם ישראל. גם בימות השבעה ישבנו על כיסאות האבלים ופתאום נכנס בחור שעד היום אני לא יודעת מי הוא והוא ביקש להגיד למשפחה שיותר משהוא מצטער למשפחה הוא מצטער בשביל עם ישראל, כל כך הבנו אותו".

בר נתן מספרת שאחיה עוד לפני הצבא ניחן בשקדנות נדירה בלימוד התורה, "הוא למד באור עציון והר המור והוא למד בצורה כל כך מרוכזת שבאיזה שלב אשפזו אותו בבית חולים בגלל דלקת במרפק, הוא היה לומד תורה מהשכם בבוקר ועד הלילה בלי לזוז תוך שהוא נשען על המרפק. כשהוא התגייס מי שלא הכיר את הכוח הפיזי שלו והגבורה - פשוט היה המום".

לדבריה, גם במהלך השרות הצבאי הוא לא הפסיק להצטיין, "בצבא אמנם קשה ללמוד אבל היו רואים אותו פעמים רבות מוציא את הספר שאגת אריה שזה ספר מאוד למדני. במלחמת לבנון השנייה הם הגיעו ללינת לילה באחד הבתים והם התחלקו למשמרות וכשהגיע הזמן שלו לישון הוא הוציא ספר ולמד, אמרו לו דגן לך לישון שיהיה לך כוח, אז דגן אמר שהכוח שלו זה מלימוד התורה".

האחות מספרת שאחיה סרב לקבל תעודות הצטיינות בצבא, "הוא הגיע לכל אותות ההצטיינות כולל הצטיינות אוגדה ורמטכ"ל והוא לא רצה לקבל הצטיינות, גם בקורס קצינים הוא התחנן אבל איימו עליו שאם הוא לא יקבל הוא יודח. באחד האירועים בחרמון זיהו סורים שהתחפשו לרועי צאן ואספו כנראה מודיעין, דגן עזב הכל ורץ לגבול הסורי כדי להבריח אותם. בצבא רצו מאוד לקדם אותו הוא היה מ"פ בגדוד 13 בגולני ורצו לעשות כל מיני מסלולים מקוצרים כדי לקדם אותו - והוא לא הסכים".

המשפחה תכננה להוציא את הספר על חייו של דגן כבר מזמן, מציינת בר נתן, "דגן היה שליח יחיד ומיוחד ולנו נשארה השליחות להעביר את הסיפור שלו הלאה. דגן הוא נשמה מיוחדת. ההורים שלי, אלי ודבי, הם אנשים מדהימים שזכו לגדל נשמה כזאת. ניתן לבצע רכישה מוקדמת של הספר ובכך להיות שותפים לסיום הפרויקט לקראת תאריך יום הולדתו של דגן בכ"ד שבט".