תחנות תרבות

תחנות תרבות והפעם עם התסריטאי והסופר צבי פישמן

יוסף ארנפלד , י"ג בשבט תשע"ז

תחנות תרבות          -ערוץ 7
צבי פישמן
צילום: נעם פישמן

קבוצת ווטסאפ מעניינת שאתה חבר בה:

לצערי, או שמא לשמחתי, בתחום הזה אני עדיין חי בימי הביניים. אין לי ווטסאפ על הטלפון הלא-חכם שלי, גם כך החיים מספיק מורכבים בלי כל האפליקציות הדיגיטליות האלה. חוץ מזה, אני מעדיף לשוחח עם אנשים פנים מול פנים, ולא דרך הסקייפ או הטוויטר. טלפונים חכמים עלולים לגרום למוטציות גנטיות שייצרו סוג חדש של ישראלים דיגיטליים נטולי יכולת לתקשר זה עם זה פנים אל פנים.

דמות ספרותית שהיא מקור השראה בשבילך:

בתחום המחשבה והפילוסופיה היהודית זהו הרב קוק. כשקוראים בכתביו אפשר להרגיש כמו טייס בחללית שמסתובב סביב כדור הארץ ורואה את הכול מלמעלה במבט כללי. בתחום הפרוזה והספרות הבדיונות, להבדיל, זהו הסופר האמריקני נורמן מיילר, ששלט בשפה האנגלית בגאונות רבה.

סרט מומלץ:

סיפורי מעשיות של רבי נחמן. כבר מזמן איני הולך לקולנוע, אין לי סבלנות לשבת בחשכה במשך שעתיים ולהעמיד פנים כאילו מה שאני רואה על גבי המסך הגדול הוא אכן אמיתי. כשאני מלמד תסריטאות לסטודנטים לקולנוע, אני מקרין להם קטעים מהסרט הישן 'האזרח קיין' ומהמערבון 'צהרי היום'.

שלושת השירים הראשונים בפלייליסט העברי שלך:

כמעט כל שיר של ר' שלמה קרליבך. כשחזרתי בתשובה, בתחילת דרכי, הייתי מסתובב בלוס אנג'לס ובניו-יורק עם אוזניות גדולות ושמעתי את שיריו בווליום גבוה כדי לשבור את החושך של העולם הגשמי באמריקה. השירים העמוקים שלו הביאו אותי לארץ הקודש עוד לפני שכף רגלי דרכה כאן.

מה מצחיק אותך?

כלי התקשורת הישראליים השמאלניים. הם ההצגה המצחיקה ביותר בעיר עם מופעי הסטנד-אפ הטובים ביותר. הם מצליחים להפוך את מהדורות החדשות לקומדיות, והם גם מצליחים להגיד את הבדיחות שלהם בפנים חסרות הבעה בדיוק כמו הקומיקאים הטובים ביותר. אין זה משנה כמה דם יהודי שופכים הערבים – התקשורת הישראלית ממשיכה לדבר על שלום. אפשר פשוט למות מרוב צחוק! והקטע על הסיגרים של ביבי, זוהי קומדיית אבסורד במיטבה!

יש לך מיליון דולר להוציא על תרבות. למי היית נותן את זה ובשביל מה?

מיליון דולר זה שום דבר. פרסומת בטלוויזיה לקוקה-קולה עולה יותר מזה. בהוליווד מיליון דולר לא יביאו אותך אפילו למגרש החניה של אולפן סרטים גדול. אבל אם ה' יעשה נס גדול וקרן הקולנוע השמאלנית תעניק לי מיליון דולר, אצור בעז"ה סרט שעלילתו מבוססת על סיפור חייו של הרב קוק.

הסטטוס הכי מיוחד שהעלית בפייסבוק:

תפסת אותי. פתחתי דף פייסבוק בשביל לקדם את הסרט שלי, ועכשיו יש לי הרבה מאוד חברים שמעולם לא פגשתי. אני יכול לספר לעולם מה אכלתי לארוחת בוקר ומה אני מתכנן לאכול בארוחת צהריים! אני יכול לפרסם תמונות שלי לאורך כל היום בצירוף כותרות מתוחכמות, כאילו הייתי חבר כנסת. אני יכול לשלוח את עמדותיי ודעותיי לכל האופן, אפילו שאף אחד לא באמת קורא אותם. כמו שנאמר: "אתה זה מה שאתה מפרסם".

עם איזה שחקן היית רוצה להיפגש?

בעבר, כשהייתי צעיר, רציתי מאוד להיפגש עם השחקן פול ניומן. כתבתי תסריט בשבילו ונסעתי לאזור מגוריו כדי למסור לו את זה באופן אישי. הוא פתח את הדלת בעצמו והזמין אותי להיכנס ולשתות משהו. זה היה וואו. באחד מסרטיו הייתה סצנה שהוא אוכל 50 ביצים קשות ברצף. שאלתי אותו: "איך הצלחת לאכול 50 ביצים?", אף על פי שידעתי שעשו טריק בעריכה, והוא ענה לי: "זה הקסם של הקולנוע, לא אכלתי ביצה אחת כל חיי"!

איזה ספר היית רוצה להפוך לתסריט?

יש כל כך הרבה ספרים שאפשר להפוך לסרטים לאומיים, אבל זה לא יוצא לפועל מחוסר תקציב. הייתי רוצה להפוך לתסריט את ספר שמואל, מגילת אסתר וספר מקבים, את הספר 'רבי עקיבא' מאת הרב חיים קוליץ, את 'חיי מוהר"ן' מפי רבי נתן מברסלב, וגם את 'הרצל' מאת הלכס ביין, 'ז'בוטינסקי' מאת שמואל כץ, 'המרד' מאת מנחם בגין, 'אלנקם' מאת עזרא (אלנקם) יכין, 'איש צדיק היה' ו'מלאכים כבני אדם' מאת שמחה רז, 'ששת ימי מלחמה' מאת מיכאל אורן, 'הרב שלמה גורן' בעריכת אבי רט, 'מבצע חתונה' מאת יוסף מנדלביץ, 'הרב מאיר כהנא' מאת אלמנתו ליבי כהנא, 'רבנו' מאת הרב שלמה אבינר, 'וקראתם דרור בארץ' מאת רונית לוינשטין-מלץ, וכמובן את ספריי 'טוביה בארץ המובטחת' ו'ימות המשיח'.