להתגייס נגד גיוס הבנות

בזמן שצה"ל מנהל קמפיין אגרסיבי לגיוס הבנות הדתיות, ראשי החמ"ד מהוססים ומפוחדים. דעה

הרב אבנר פורת , י"ג בשבט תשע"ז

להתגייס נגד גיוס הבנות-ערוץ 7
אבנר פורת
צילום: חזקי ברוך

ורטיגו הוא גורם שכיח לתאונות טיסה. מדובר בכשל הנובע מפרשנות שגויה לתחושה מהאוזן הפנימית.

הטייס מאבד את תחושת המרחב, ומשוכנע שהוא טס כלפי מעלה, בעוד שלמעשה הוא שועט לכיוון הקרקע. הפתרון לבעיה זו הוא טיסה תוך הסתמכות על המכשירים בלבד והתעלמות מוחלטת מתחושות הטייס.

קשה מאוד לשכנע אדם בכך שתחושותיו הסובייקטיביות שגויות ומוטעות. אדם שננעל על המטרה, יתקשה להקשיב לסביבה ולבדוק אובייקטיבית את המציאות באמצעות מכשירים, ולא באמצעות התחושות. כל שכן כשהמטרה שננעלה היא חיובית ביסודה.

כך אנחנו מרגישים לפעמים בארגון 'חותם' כאשר אנחנו משוחחים עם בנות דתיות שהחליטו להתגייס לצה"ל. עובדות אמפיריות שאפשר לאמתן נדחות לעתים על ידי הבנות בהינף יד. טיעונים הגיוניים אינם נופלים תמיד על אוזניים קשובות. עד לפני כמה שנים מדובר היה בוורטיגו של בנות מחלקים מסוימים בתוך החמ"ד, אך לא כן בשנים האחרונות.

צה"ל קיבל החלטה אסטרטגית לגייס לצבא כמה שיותר בנות דתיות, בדגש על בנות איכותיות מבתים תורניים. לצורך כך הוא משקיע משאבים רבים, מפעיל קמפיין חזק, ואף הקים את מדור 'בת חיל' שמטרתו המוצהרת לעודד ולדרבן גיוס בנות דתיות לצה"ל.

השנה לקה בוורטיגו הזה גם שר החינוך נפתלי בנט. משרד החינוך פרסם תקנה לתמיכה תקציבית בגוף שילווה וייעץ לבנות המעוניינות להתגייס לצבא. למעשה, כפי שכבר הוכחנו ב'חותם', מדובר בתקנה שנתפרה למידותיה של עמותת 'אלומה', ששמה לה למטרה ליצור שינוי תודעתי אצל הבנות הדתיות, ולעודד אותן להתגייס לצה"ל. אין מדובר בסיוע לבנות שכבר החליטו להתגייס לצבא, אלא בעידוד של בנות נוספות להתגייס, וכל זאת במסגרת החמ"ד ובתוככי האולפנות.

מערכת החמ"ד צריכה להתעורר. רק לפני כמה שנים עוד פורסם בראש כל חוצות שהחמ"ד יעודד את תלמידותיו לשרת דווקא במסגרת השירות הלאומי, בהתאם להוראת רבני הציונות הדתית, ושזה המקום המתאים יותר לבת הדתית המתחנכת על ערכי הצניעות. היום ראשי החמ"ד מהוססים ומפוחדים. השטח בוער תחתיהם בפעילות של צה"ל והארגונים השונים הדוגלים בגיוס בנות, אך הם קופאים על השמרים ולא מתמודדים עם המציאות החדשה. מול קמפיינים כל כך משמעותיים ואגרסיביים, היה מצופה מראשי החמ"ד לגלות מנהיגות וחריצות ולהתמודד עם התופעה לפני שהסכר נפרץ.

ואתם, ההורים שמעוניינים שהבת שלכם תשרת בשירות הלאומי כמו אמה, אתם שלא לקיתם בוורטיגו הצה"לי, אתם שמבינים למרות כל הקמפיינים שצה"ל הוא לא המקום לבת דתייה – תתעוררו ותעוררו. על הבת שלכם מופעל לחץ רב מהרבה חזיתות להתגייס, ותפקידכם לאזן אותו. אל תתעוררו כשהבת ננעלה על המטרה, כי אז אתם עלולים לגלות שאיחרתם את הרכבת.

הכותב הוא חבר בארגון 'חותם'