גל"צ הורסת את העיתונות

העיתונות הישראלית התיישרה לפי הסטנדרט הנמוך של גל"צ, שנקבע על ידי ילדים בני 18. דעה

זיו מאור , י"ג בשבט תשע"ז | עודכן: 14:23

גל"צ הורסת את העיתונות-ערוץ 7
זיו מאור
צילום: אלירז שנהב

במפגן אופייני של חוסר משילות, התוכנית לאזרח את גל"צ נגנזה שוב במעמקי המגירה, אבל בעידן הרשתות החברתיות סימני השאלה המרחפים כעת מעל ראשיהם של האזרחים לא ניתנים עוד להשתקה.

התהיות הופכות לאיטן לסימני קריאה: את הכתם שנקרא גל"צ צריך לנקות – בסגירה או בהפרטה, ואזרוח הוא צעד חשוב בכיוון הנכון.

מצדדיה, בין אלה שקראו להשארתה בצה"ל ובין אלה שתמכו במעבר למשרד הביטחון, לא ממש מרגישים צורך להסביר את עצמם. כשדינה זילבר התפייטה בוועדת הכלכלה וכינתה את התחנה "רקפת נחמדת מאוד", היא השתמטה מהצורך להסביר, כמארי אנטואנט בשעתה, מדוע הציבור צריך לשאת את הנטל הזה על הכתפיים.

כשעוסקים בהצדקה לקיומה של גל"צ, השאלה הראשונה היא למה כן, ולשאלה הזאת אין תשובה. מדינה דמוקרטית לא צריכה תחנת רדיו צבאית שמשדרת לאזרחים. אבל יש עניין אחד חשוב, שטרם עלה בגל הדיונים הנוכחי לגבי גלי צה"ל, והוא תשובה ניצחת לשאלה למה לא: גלי צה"ל הורסת את העיתונות הישראלית.

במדינות שבהן אין גל"צ, עיתונאי הוא מקצוע ככל המקצועות. מי שרוצה להגיע לראש הפירמידה של המקצוע, צריך להקריב שנים מחייו בעבודת פרך, ועוד קודם לכן – ברכישת השכלה אקדמית רלוונטית. אחת התוצאות לקיומה של גל"צ היא שאין למעשה בישראל בתי ספר גבוהים לעיתונות, ומי שרוצה להצליח במקצוע לא חייב ללמוד אותו. בכלי תקשורת מסוימים תעודה מבית ספר כמו 'כותרת', מעידה על בעליה שהוא לא באמת מבין במקצוע. הרי עיתונות לא לומדים, עיתונות פשוט עושים. מי שצריך ללמוד עיתונות, כנראה חסר את הכישרון הדרוש לכך.

אבל זה שקר. אדם לא יכול להיות עיתונאי טוב ומקצועי בלי ללמוד עיתונות שלוש שנים באוניברסיטה, לא משנה כמה הוא קיבל במבחן המיון האימתני של גל"צ. עיתונות של ילדים בני 18 היא עיתונות גרועה. העובדה שבמחוזותינו היא לא נחשבת גרועה במיוחד מעידה על כך שכל העיתונות הישראלית התיישרה לפי הסטנדרט העלוב של גל"צ.

ואין להתפלא על כך: בסופו של דבר, איזו מוטיבציה יש לאדם לעסוק בעיתונות, כשהוא יודע שאת הסיכוי להגיע לפסגת המקצוע – שידור בתחנת הרדיו המואזנת בישראל – מקבלים במתנה רק 30 אנשים כל שנה? איזו מוטיבציה יש לבעל כלי תקשורת פרטית לשלם משכורת נורמלית לעיתונאי מוכשר, כשהוא יודע שהוא יכול לאסוף טאלנט מגל"צ ביציאה מהבקו"ם?

נשאר רק לתהות כמה עיתונאים מוכשרים הפסיד הציבור הישראלי בגלל שער הכניסה המעוות והבלתי רלוונטי למקצוע הזה, שנוצר על ידי גל"צ.

הכותב הוא מנכ"ל האגודה לזכות הציבור לדעת