"חוק ההסדרה לא מנחם אותנו"

עקורי עמונה התמודדו השבוע עם טראומת הפינוי, כשהם מצטופפים בחדרים שהוקצו להם במדרשת עפרה

משה גלנץ , י"ג בשבט תשע"ז

"חוק ההסדרה לא מנחם אותנו"-ערוץ 7
תושבי עמונה בסיור השבוע למציאת אתר חלופי ליישוב הקבע
צילום: מטה המאבק עמונה

ימים לא קלים עוברים על תושבי עמונה שפונו בשבוע שעבר מביתם.

לחלקם, גם חוק ההסדרה שעבר השבוע בכנסת לא מקל על הכאב הגדול בגירוש. יהוידע ניזרי, שהתגורר בעמונה קרוב ל‑20 שנה עם רעייתו ושמונת ילדיהם, עדיין מלקק את הפצעים מהפינוי עצמו. "לקחתי את זה מאוד קשה. הייתה גם אלימות מאוד קשה אצלי בבית ושלא בצדק", הוא אומר. לטענתו, השוטרים שפרצו לבית שבו שהה עם ילדיו ואנשים נוספים שקשרו את עצמם בשלשלאות לבית, לא נתנו לתעד את הפינוי, שהיה לדבריו אלים מאוד. "השוטרים השתמשו באגרופנים, פתחו את השרשראות לילדים שלי ולחברים שלהם עם קאטר ופצעו את אחד הילדים, שהיה צריך להתפנות משם באלונקה. אחי, יוצא יחידת דובדבן שהיה בבית וניסה להפריד, נעצר ונדקר בידו. הוא עדיין סובל מכאבים.

"יש הרבה עדויות שאיפה שלא היו מצלמות, המשטרה הכתה בלי רחמים. עובד המועצה שעמד מחוץ לבית שלי ראה שמוציאים מישהי בצורה לא צנועה. כשהעיר לשוטרים הוא נלקח למקום חשוך וקיבל מכות מאחד הקצינים. נכון, היו גם שוטרים שהתנהגו בצורה ראויה להערכה, אבל הרבה מאוד שוטרים חמומי מוח איבדו את זה והתנהגו באלימות. אני מקווה שהם ייתנו על כך את הדין".

הגשת תלונה במח"ש?

"הגשתי תלונה. עכשיו אנחנו עוסקים בהבאת ראיות". לדבריו, בפינוי הקודם בעמונה לפני כעשור, שוטרים אלימים לא הורשעו בסופו של דבר. "לא הפעם. אם לא ימצו איתם את הדין, נפנה לתביעה אזרחית".

המשטרה אמרה שלקחי הפינוי הקודם מעמונה נלמדו. לא כך?

"זה קצת מצחיק. אמרו שלא הגיעו עם אלות. עוד מעט יבקשו שנודה להם שלא הגיעו עם אקדחים. ברור שלא היה צריך להגיע עם אלות. הייתה התנגדות פאסיבית מצד התושבים".

חשבתם אולי למנוע את מראות הפינוי מהילדים?

"את הילדים הקטנים הורדנו מההר יום קודם לבקשתם, אבל הילדה בת ה‑12 וחצי אמרה שהיא רוצה להמשיך להיאבק. ביום שלישי השבוע היא הסתננה להר שוב והורידו אותה משם". ניזרי מציין כי הוא שוחח עם פסיכולוגים שטיפלו בעקורי גוש קטיף, ונאמר לו שאלו שנלחמו עברו את החוויה הקשה בצורה טובה יותר, "כי הם הרגישו שהם עשו הכול כדי להציל את הבית שלהם".

גם ידידיה שפיץ, שהיה מהראשונים שעלו להר לפני 20 שנה, מספר ל'בשבע' כי הכאב עצום. "אני נמצא בעמונה מהלילה הראשון שהיישוב הוקם. זה מפעל החיים שלי כאדם בוגר, והוא נרמס ברגע אחד. כמו לתלוש איברים מגוף חי ממש".

לשפיץ יש בקשה אחרונה מבג"ץ: שהשטחים החקלאיים שטיפח לא ייהרסו. "בשנת 2000 נטעתי כרם יין, ואת זה אנחנו עדיין מצפים ומתפללים שלא יעקרו לנו וישאירו על ההר". שפיץ מציין כי בג"ץ הורה להרוס את הכרם למרות שהוא אינו בשטח שעליו יש מחלוקת. "עתרנו השבוע נגד ההחלטה ומקווים שזה יעזור ויוכרע שהם יכולים להישאר. אנחנו מבקשים שהשורשים שלנו יישארו נטועים במקום".

כשיהוידע ניזרי נשאל האם חוק ההסדרה, שעתיד להציל אלפי בתים בהתיישבות מגורל דומה לעמונה מנחם אותו, הוא אומר: "זה לא באמת מנחם, כי הפינוי הזה לא היה צריך לקרות בכל מקרה. זה כמו לבוא ולומר: 'לכם נתנו סטירה, אבל בזכות זה לא ניתן עוד סטירות לאחרים'. את הסטירה הזאת גם לא היו צריכים לתת".

ידידיה שפיץ, לעומתו, דווקא חש נחמה. "חוק ההסדרה הוא הישג שכל כולו נזקף לזכות המאבק של עמונה. רק לפני כמה חודשים אמר השר נפתלי בנט שחבל על המאמץ ושהחוק לא יעבור. זה בהחלט סוג של שמחה שהצלחנו להשיג משהו כזה. בראש ובראשונה המאבק שלנו היה כדי להציל את היישוב שלנו, אבל אנחנו שמחים על כל הישג בדרך".

שוב אורזים במכולות

ובינתיים 35 משפחות מתוך ה‑40 שגורשו מעמונה משוכנות במדרשת עפרה, שם כל משפחה קיבלה חדר או שניים, בהתאם לגודלה. תלמוד התורה והמעון הועתקו אף הם למדרשה והמשפחות מקבלות במקום ארוחות חמות בכל שעות היממה, שירותי כביסה ועוד. עמיחי רובין, מנהל המדרשה, מספר ל'בשבע' כי אפילו לידה כבר הייתה בזמן הזה לאחת המשפחות. "אחת הנשים ילדה וקיבלנו אותה פה יפה. הכינו לה מקום בשביל התינוק. יש שירותי בייביסיטר וכל מה שצריך". לדבריו, גם חמש המשפחות שמצאו לעצמן פתרון במקומות אחרים, נמצאות במדרשה כל היום ורק בלילה עוזבות. "חשוב להם להיות כמקשה אחת".

רובין מספר כי בתחילת השבוע יצאו המשפחות לארוז את תכולת הבתים לתוך מכולות, והוא שמע את אחד התושבים אומר ספק בציניות ספק ברצינות ש"לא להכניס חמץ למכולות, כי מי יודע מתי הן ייפתחו שוב". "התושבים שבורים. מדברים הרבה על השבר שקרה. אני מאמין שכשרוצים להזיז, אז הדברים הולכים מהר", הוא מדבר על פתרון הקבע למגורשים, "אני לא יודע האם רוצים מספיק, יש פה הרבה פוליטיקה מסביב".

בינתיים התושבים לא מחכים. ביום שלישי האחרון הם יצאו לבחון כמה חלופות ליישוב החדש בגזרת בנימין. הסיור כלל ביקור בחלופות אחדות באזור נווה צוף-עטרת ובאזור גוש שילה. נקודה נוספת שנבדקת נמצאת מזרחית לדרך אלון. על פי התחייבות הדרג המדיני, אמור יישוב הקבע לקום בתוך החודשיים הקרובים, תוך מתן צו אלוף שיאפשר הקמת אתר מגורים זמני באתר הקבע שעליו יוחלט. הממשל האמריקאי הודיע כי הוא מתנגד למהלך.

"ראש הממשלה הבטיח שהוא יקים לנו יישוב חדש לגמרי ולא יישוב מתוכנן - דבר שלא קרה הרבה זמן", אומר שפיץ לסיום. "אני מקווה שגם בדבר הזה עמונה תסמן עוד פריצת דרך. כמו שהיא הייתה המאחז הראשון בגבעות, גם בדבר הזה היא תהיה חלוצה בהקמת יישוב חדש מזה שנים רבות ותהיה פתח להקמת יישובים רבים".

מהמשטרה נמסר בתגובה לטענותיו של יהוידע ניזרי: ​"המשטרה מדגישה כי עשתה כל מה שניתן כדי להגיע לפינוי מוסכם ומרצון, תוך מתן זמן ארוך לכלל הציבור במקום להתפנות ללא מעורבות אכיפתית. חלק מהציבור בחר באפשרות הזו וחלק בחר באחרת. אנו מציינים כי במידה ומאן דהוא חש כי נפגע, עדיין עומדת לפניו האפשרות לפנות למח"ש להגשת תלונה".