כך קיבלו חרדים פטור מגיוס

מעצר של צעיר חרדי שהפגין מול לשכת הגיוס הוביל לחשיפת פעילות שיטתית של קבלת פטורים מגויס לצה"ל באמצעות מסמכים פסיכיאטריים.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט"ז בשבט תשע"ז

המשטרה עצרה לאחרונה שני תושבי ירושלים בחשד שהיו מעורבים בפעילות מאורגנת ושיטתית לקבלת מסמכים רפואיים שבאמצעותם נמנע גיוס לצה"ל של מועמדים לגיוס מהמגזר החרדי.

החקירה נפתחה לאחר מעצרו של מפר סדר חרדי, תושב ירושלים כבן 25, לפני כחודש ברחוב רש"י בירושלים מול לשכת הגיוס לצה"ל.

במהלך חקירתו במשטרה ובחיפוש שבוצע נתפסו ברשותו מסמכים רפואיים החתומים ע"י רופאים פסיכיאטריים שנועדו, כך חושדת המשטרה, להצגה בפני גורמי הצבא, במטרה לקבל באמצעותם פטור משירות צבאי.

עם התקדמות חקירת החשוד הגיעו החוקרים לחשוד נוסף (תושב ירושלים כבן 57), אשר בחיפוש שבוצע בביתו נתפס כסף מזומן בסכום כולל של מעל 100,000 ש"ח שהוחבא בארונות הבית ובמקומות שונים והיה מסודר בחבילות ועל כל חבילה שם ופרטי אדם אחר.

מממצאי החקירה עולה כי החשודים, יחד עם נוספים שנחקרו במשטרה, יצרו תשתית לפיה מועמד לגיוס לצה"ל שרצה לקבל פטור שילם להם כסף. בעזרת הכסף תיאמו השניים למבקש הפטור פגישה עם פסיכיאטר, וטרם הגעתו לפסיכיאטר קיבל כל אחד מהם תדרוך והנחיות כיצד לנהוג.

בסיום הפקישה קיבלו מבקשי הפטור מסמך המעיד על סוגיות נפשיות שונות בהן כביכול הוא לוקה, אותו היה מגיש במהלך הליך גיוסו לצבא. במסגרת החקירה חוקרי המשטרה גבו עדות ממספר פסיכיאטריים.

מעצרם של שני החשודים הוארך מספר פעמים ובסיום החקירה הם שוחררו בתנאים על ידי בית המשפט.
החקירה שלוותה ע"י הפרקליטות מראשיתה עדיין נמשכת.

במשטרה ציינו הבוקר (ראשון), "מדובר בחקירה מורכבת ונחושה שחשפה תשתית מאורגנת שפעלה לקבלת פטור במרמה והונאה שיטתית של עשרות מועמדים לגיוס לצה"ל. משטרת ישראל תמשיך לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת למנוע ולסכל עבירות מרמה והונאה מתוחכמות ככל שיהיו ולהעמיד לדין את החשודים המעורבים"