ח"כ ד"ר ענת ברקו
ח"כ ד"ר ענת ברקוצילום: נועה מלמד

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק של ח"כ ענת ברקו לפיה בפקודות הצבא יקבעו הוראות בדבר זכותו של חייל חובה לבקש המלצה לקיצור או ביטול "תקופת ההתיישנות" או "תקופת המחיקה" של רישומים במרשם הפלילי בגין עבירות שביצע לפני שהחל את שירותו.

ההמלצה המדוברת תוגש לנשיא המדינה בסמוך לתום תקופת שירותו של חייל החובה או לאחריה. על פי החוק, צה"ל יביא לידיעת חיילים ומיועדים לשירות ביטחון שלהם רישום פלילי כאמור, את ההוראות שייקבעו בפקודות.

ח"כ ענת ברקו אמרה כי "החוק הזה מגביר את המוטיבציה לגיוס ומאפשר לחיילים לצאת מהצבא עם גיליון נקי. אנשים שהוכיחו את מחויבותם לחברה, ומגיע להם שימורק עברם, לא זוכים להסדרים כאלה כי אפילו לא מביאים אותם לידיעתם".

"חיילי צה"ל אשר אנו כופים עליהם בחוק להקדיש מזמנם לטובת המדינה, לפיכך אנו חייבים להם חוב גדול. אם יתאפשר להם לעבור את התהליך, במקום לזרוק אותם למחוזות הפשע, הם יוכלו להתחיל את חייהם האזרחיים עם גיליון נקי וכך יהיו עוד הזדמנויות שפתוחות בפניהם. חיילי צה"ל ממלאים את חובתם למען המדינה והגיע הזמן שאנחנו נמצא את המחויבות שלנו כלפיהם", סיכמה ח"כ ברקו.