השגרירות לא תעבור כל כך מהר לירושלים. נתניהו וטראמפ
השגרירות לא תעבור כל כך מהר לירושלים. נתניהו וטראמפ צילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו סיפר לחברי הקבינט המדיני בטחוני לפני צאתו לארצות הברית, כי יאמר לנשיא דונלד טראמפ שהוא תומך בהקמת מדינה פלסטינית מפורזת לצד מדינת ישראל.

זאת לאחר שכבר בשיחה הראשונה בין הנשיא לראש הממשלה, הבהיר נתניהו לטראמפ כי הוא תומך בפתרון שתי המדינות. נתניהו סיפר לשרים כי אמר לטראמפ שהרשות הפלטינית מסרבת לקבל את הפתרון הזה, והנשיא השיב לו כי הוא מאמין שיוכל 'לתפור' את העסקה שתביא לשלום בין הצדדים.

למרות מחאה, לא קולנית במיוחד, מצידם של חלק משרי הממשלה, כולל שרים ממפלגתו של נתניהו, הבהיר ראש הממשלה בקבינט שזו העמדה שיציג, והוא אינו מתכוון לשנות אותה גם אם חברי הקבינט אינם מסכימים איתו.

בצהריים (שני) המריא ראש הממשלה לוושינגטון, שם הוא יוועד עם טראמפ ביום רביעי, לראשונה מאז נכנס הנשיא האמריקני לתפקידו.

ד"ר אהרון לרנר, מומחה לענייני המזרח התיכון מארגון אימר"א טוען כי נתניהו הצליח לערער את אמינותם של היועצים היהודים הפרו-הישראליים של דונלד טראמפ.

לדבריו, יועצים אלה הסבירו לבוס שלהם כי תמיכת נתניהו בפתרון שתי המדינות, נועדה רק לפייס את הנשיא לשעבר אובמה. הגילוי שנתניהו ממשיך לתמוך בתוכנית שתי המדינות, מסמן לטראמפ כי הוא אינו יכול לסמוך על יועצים אלו.

לרנר טוען עוד כי פתרון שתי מדינות לשני עמים מבוסס על קיומם של הסדרי אבטחה משמעותיים, שיבטיחו שהמדינה הפלסטינית לא תוכל לאיים על ישראל. לדבריו, מומחים ישראלים למשפט בינלאומי הסבירו לו כי הסדרים כאלה אינם יכולים להתקיים.

"מדינה פלסטינית ריבונית יכולה בהחלט להמשיך להתקיים ככזאת גם אם תצהיר בגלוי כי היא מבטלת את כל סידורי הביטחון שבגינם היא קמה. לכן ישראל אינה יכולה להסכים ליותר מאוטונומיה ברמה גבוהה עבור הרשות הפלסטינית, יחד עם אזרחות ישראלית מלאה לכל תושב, ערבי ויהודי, שחי בתוך שטח שיסופח על ידי ישראל. מדינה פלסטינית במלוא מובן המילה ולא משנה מהם התנאים המוקדמים, תהווה סכנה מוחשית לישראל", סיכם ד"ר לרנר.

נתניהו: אני אוביל ואני אנווט