אילנה ראדה
אילנה ראדה צילום: פלאש 90

אילנה ראדה, אמה של תאיר ראדה ז"ל שנרצחה לפני עשור, חוששת כי החלטת הפרקליטות והמשטרה לשמור אצלן את הטלפון הנייד של תאיר ואת המחשב הפרטי של משפחה, נובעת מהרצון לטשטש כיווני חקירה אחרים.

כזכור, האם השכולה מבקשת לפענח את סיבת היעלמותו של מכשיר הטלפון הנייד של בתה, שהיה בכיסה בזמן הרצח. פרקליטות המדינה הודיעה כי הטלפון הנייד של תאיר, שהיה עם הציוד שביקשה המשפחה לקבל בחזרה, לא נמצא בין כליה ולמעשה הלך לאיבוד.

"עשר שנים חלפו מהרצח. בהתחלה עוד קיבלנו את הטיעון שזה שייך להליך המשפטי אף על פי שטכנית ניתן למחזר את הנתונים ולהציג אותם כמוצגים משפטיים גם ללא צורך בהחזקת המכשירים. אבל גם אחרי שהמשפט הסתיים ויש פסק דין גורף של שלוש ערכאות שקובעות שזדורוב הוא הרוצח אז מדוע כעת אנחנו לא מקבלים את הדברים בחזרה?", שאלה ראדה בשיחה עם ערוץ 7.

לדבריה, "המחשב הוא רכוש פרטי שהיה בבית ולא בזירה, עד היום לא החזירו לנו את הדיסק הקשיח וחלק מהדברים אנחנו לא מצליחים להעלות. יש כל מיני דברים חשובים שנמצאים עדיין בבדיקה ואני מקווה שיבוא הזמן ונחשוף גם אותם".

ראדה משוכנעת כי גם על פי כיווני החקירה שלא נבדקו, תאיר הייתה ללא רבב, "אני תמיד אמרתי וגם בתחילת החקירה שאולי נעשו טעויות ואולי לא תמיד כהורה ההתנהלות של תאיר הייתה מקובלת עלי, אולי היו טעויות בהתנהלות של תאיר מחוץ לבית, אבל אני רוצה לדעת הכול, מי רצח ולמה, כי אני כמעט בטוחה שתאיר הייתה ללא רבב, טהורה וזכה ולא עסקה בשום דבר שיערער את האמינות שלה כילדה טובה וחרוצה".

ראדה מאשימה כי הפרקליטות ''משחקת'' איתה כבר כמה חודשים, "במחצית השנה האחרונה התכתבתי עם הפרקליטות, שלחו אותי מגוף אחד לשני. אחרי חיפושים הודיעו לנו שהטלפון לא נמצא. שאלנו - איך זה יכול להיות שהרי בתשובות הקודמות אמרו לנו שזה שמור בכספת כמוצג משפטי, ואני אומרת להם שזה לא חוקי להחזיק עשר שנים רכוש פרטי.

"עכשיו לקראת פרסום הכתבה (הכתבה ב'ידיעות אחרונות' שחשפה את אובדן הטלפון - ב.ט.), אומרים לנו שהמשטרה איבדה את הטלפון ולא הפרקליטות. אנחנו נמשיך לפעול בדרכים חוקיות כדי למצות את כל הקטע הזה של הטלפון ויש לנו דרכים לראות מה היה בטלפון. יש לנו גילויים ובהמשך נחשוף אותם. אני רק ממשיכה להסביר לכל מדינת ישראל שמשטרת ישראל משקרת אותנו".

ראדה מקווה שיום יבוא והאמת תצא לאור, "אמרתי כמה פעמים גם בראיונות אצלך שאין לי בעיה שבסופו של דבר זדורוב הוא הרוצח, אין לי בעיה כי אני רוצה למצוא את הרוצח של תאיר אבל אני צריכה שיהיו הוכחות חותכות שאכן הוא עשה, ואז אלך עם זה עד הסוף.

"אני רואה כיווני חקירה אחרים שלא דנו בהם, שהוצגו חלקית בסרט בטלוויזיה. זה רק חלק מאותם דברים שלא נחקרו. השופט יצחק כהן אמר אז שאין בידינו להגיע לכלל החומר מפאת החומר הרב שנמצא והשאלה היא לאיזה חומר לא הגעת? האם למה שלא רצית לדעת?".