ח"כ אמסלם מאיים על מנהל התכנון

יו"ר ועדת הפנים הבהיר: לא אקדם שום תוכנית של מנהל התכנון עד שלא תתחילו להגיע לדיוני הוועדה עם תשובות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ט בשבט תשע"ז

ח"כ אמסלם מאיים על מנהל התכנון-ערוץ 7
ח"כ דודי אמסלם
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת הפנים והגנת הסביבה דנה היום (רביעי) בנושא תוכנית אב לעודפי עפר ופסולת בניין.

יו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם (הליכוד) הבהיר "לא אקדם שום תוכנית של מנהל התכנון עד שלא תתחילו להגיע לדיוני הוועדה עם תשובות".

הוא הסביר כי "בחודש מאי האחרון ביקשתי שמינהל התכנון יוביל תוכנית אב לעודפי עפר, משום שלא כל עיר צריכה להתמודד עם זה כאילו זו בעיה אישית שלה. כיום יש מעט מאד אתרים אליהם אפשר להוביל עודפי עפר, ואלה נמצאים במרחקים שעלות הובלתם אסטרונומית. זו בעיה לאומית שהמדינה חייבת להסדיר".

חנה ויטלזון, נציגת מנהל התכנון, אמרה כי "בשנת 2011 אושר מסמך מדיניות שקבע יעד של עד 98% ניצול חומרי גלם עד שנת 2040. 75% מעודפי העפר מטופלים באתרי הפעילות עצמם, והשאר מסולק באופן לא חוקי לשטחים פתוחים. מקודמת תוכנית מתאר ארצית, תמ"א 14 ד', במסגרתה אנחנו מאתרים שטחים יאפשרו לאחסן עודפי עפר לתקופה מסוימת עד שהחומר ינוצל בפרויקט בניה אחר".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "ביקשתי להכין תוכנית, לא מאגרים. אני לא צריך את ההסברים למה צריך אתרים. תראי לי איפה קידמתם". ויטלזון: "התוכנית עדיין לא הוצגה. מכינים תמ"א. כבר 3-4 שנים מקדמים תמ"א. הסוגיה המרכזית היא שאלת ניהול האתרים. התוכנית לא ישימה עד שמישהו לא יקח אחריות לנהל ולתפעל אתרים".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "קיימנו דיון לפני שנה. את השתתפת בו. אולי לא הבנת מה אמרתי. אם לא מבינים, שואלים. לא יכול להיות שאחרי שנה תחזרו לנקודה שהיינו לפני שנה. מה יעשו הקבלנים? הקבלן חופר חניון, לאן ייקח את החומר? אתם דואגים להנפיק 50,000 היצרי בניה. הוועדה שלנו דנה בחצי מהזמן שלה רק בקידום העניינים שלכם, אבל אתם רצים בלי להבין שכל תוכנית בניה מייצרת עודפי עפר בסוף. נדיר עד בלתי אפשרי לאזן הכל בשטח.

''אני מסתובב בבית שמש ורואה שמגלחים שם הרים שלמים כדי לבנות דירות. לאן לוקחים את ההרים האלה? אלה נזקים במצטבר של מאות מיליוני שקלים.הפסולת מגיעה לשמורות טבע, ליערות. זה לא מעניין אתכם? אתם לא רואים את המכלול? לא מבינים שאם מאשרים 20,000 יחידות דיור זה מייצר פסולת עפר? מה זה? עיר מ'לגו'? אין תשתיות? אין כבישים?".

ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת אמר: "יש על שולחן הכנסת הצעת חוק. מנסים לייצר פתרון מערכתי. מהות הצעת החוק היא תוכנית לאומית". יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם תהה "למה צריך חוק? הם צריכים להכין תוכנית. הם לא עובדים בלי חוק?" ויטלזון טענה כי "יש כאן אי הבנה בין נושאים. אנחנו מקדמים אחרי ויסות, ואתה מדבר על אתרי הטמנה לפסולת עירונית. עודפי עפר נחשבים לפסולת בניין".