מתעצם הקמפיין נגד השגריר המיועד

חמישה שגרירים לשעבר של ארה"ב בישראל, שלחו מכתב לועדת החוץ של הסנאט נגד מינויו של דיוויד פרידמן, שיתייצב היום לשימוע בפני הוועדה

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ' בשבט תשע"ז

דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמן
צילום: רויטרס

שדולת השמאל היהודית בארה"ב, ג'יי סטריט, כבר מנהלת קמפיין נגד מינויו של דיוויד פרידמן לתפקיד שגריר ישראל בארה"ב - והיום (חמישי) מצטרפים אליה חמישה שגרירים שכיהנו בעבר בישראל.

החמישה שיגרו מכתב שהגישו לועדת יחסי החוץ של הסנאט, בה אמור פרידמן לעבור היום שימוע לקראת מינויו.

חמשת השגרירים לשעבר - דן קרצר, וויליאם הארופ, תומס פיקרינג, אדוארד ווקר וג'יימס קנינגהאם הגדירו את עמדותיו של פרידמן "קיצוניות".

"מי שלעג לפתרון שתי המדינות והגדיר אותו כאשליה אינו ראוי לשמש כשגריר בישראל. הוועדה צריכה לוודא שלפרידמן יש את האיזון הפנימי והמזג הנכון כדי לייצג בצורה ראויה את ארצות הברית", כתבנו השגרירים.

הם טענו כי הביקורת של פרידמן כלפי הממשל האמריקני הקודם ודבריו החריפים ננגד שדולת הג'יי סטריט מוכיחים שהשגריר המיועד אינו מתכוון "להגן על עמדתה של ארה"ב המתנגדת לסיפוח יהודה ושומרון ללא הסכם בין לאומי ועלול לתמוך בהפרת החוק הבין לאומי בסוגיית ההתנחלויות".

"שגריר אמריקני צריך להקדיש את עצמו לקידום המטרות של ארה"ב במזרח התיכון: חיזוק הביטחון של בת הברית ישראל וקידום שלום עתידי עם המדינות השכנות ובעיקר עם הפלסטינים", כותבים השגרירים לחברי ועדת החוץ של הסנאט ומוסיפים, "אם ישראל רוצה להישאר יהודית ודמוקרטית ולזכות בהכרה בין לאומית, אין פתרון אחר זולת זה של שתי המדינות".

מחלקת המדינה האמריקנית, שנתבקשה להגיב על המכתב, סירבה להתייחס אליו או לפרסם תגובה רשמית בנושא.