הפגנות נגד ישראל בארה"ב
הפגנות נגד ישראל בארה"ב צילום: רויטרס

שגריר ארצות הברית לישראל המיועד, דיוויד פרידמן, חזר בו לאחר שתקף בעבר את שדולת השמאל היהודית ''ג'יי סטריט''.

מנכ"לית הארגון בישראל, יעל פתיר, אמרה לגלי צה''ל הבוקר (שישי) כי היא לא קיבלה את דבריו של פרידמן שנאמרו בשימוע בסנאט האמריקני.

"הוא לא התנצל. הוא אמר 'השתמשתי במילים שלא הייתי צריך'. יש הבדל. אין פה מה לקבל או לא לקבל", אמרה פתיר. "הוא עשה 'פליק-פלאק' וחזר מעמדות וממעשים שהוא תומך בהם שנים רבות. אני חושבת שזה מעיד כמה הוא רוצה את התפקיד", טענה. "הוא מתיישר עם הקונצנזוס האמריקני ב-50 השנים האחרונות. זה מוכיח שהעמדה שלו עד היום הייתה מחוץ לקונצנזוס".

פתיר הביעה ספק במחויבות של ממשל טראמפ לפתרון שתי המדינות: "אנחנו רוצים לראות מהם המעשים. כי דיבורים כמו חול ואין מה לאכול. אם המעשים ילכו שבו אנחנו מאמינים, נתמוך - ואם לא, נתנגד ונעשה מה שבכוחנו".

לאחר שהציגה את עמדת הארגון, לפיה ג'יי סטריט תומך בישראל ובפתרון שתי-מדינות, המגיש תיאר בפני המנכ"לית את המקרה שבו השדולה סירבה לחתום על מכתב ששדולת הימין איפא"ק שיגרה לקונגרס נגד אירועי המרמרה ב-2010. פתיר השיבה: "לא מכירה את המקרה הזה. אשמח לבדוק אותו".

המגיש הציג תקרית אחרת מימי מבצע "צוק איתן", כאשר ארגנו הפגנת תמיכה בישראל וג'יי סטריט סירבה להשתתף בה משום שלא נשמעה דאגה לערבים בעזה. גם במקרה הזה, המנכ"לית אמרה כי לא ידעה במה מדובר.