מכון המחקר Monitor NGO משיק מערכת מקוונת המציגה מימון ממשלתי זר לארגונים הפועלים במסגרת הסכסוך הערבי-ישראלי.

כרבע מיליארד ש"ח הועברו לארגונים אלה בארבע השנים האחרונות.

המערכת החדשה הינה פרי פיתוח של מכון המחקר NGO Monitor ומאפשרת באופן נגיש וללא תשלום לצפות בהעברות הכספים של ממשלות זרות לכל ארגון ישראלי הפועל במסגרת הסכסוך הערבי-ישראלי.

מטרת המערכת היא לסייע למקבלי ההחלטות, עיתונאים והציבור הישראלי לצפות בנתונים המעודכנים ביותר על מימון ממשלתי זר, באופן נגיש וידידותי למשתמש. המערכת תאפשר להפיק גרפים שונים לבקשת המשתמש על בסיס הנתונים הקיימים, והמידע במערכת יעודכן אחת לשלושה חודשים.

כל הנתונים נלקחו ממערכת הדיווח המקוונת של רשם העמותות, המציגה את הדיווחים הרבעוניים של הארגונים שמגישים אותם במסגרת ״חוק חובת גילוי לגבי מי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה״ (2011). מסד הנתונים כולל מידע רק על ארגונים הפעילים במסגרת הסכסוך הערבי-ישראלי, אשר מהווים 35 מתוך 128 ארגונים שדיווחו באופן רבעוני על הכנסות מישות מדינית זרה.

מדובר על סכום חסר תקדים של כרבע מיליארד שקלים ב-4 השנים האחרונות, שהועברו לארגונים אלו מממשלות זרות, באופן ישיר ועקיף.

לכניסה למערכת

פרופ' ג'ראלד שטיינברג, נשיא מכון המחקר NGO Monitor: "פיתחנו מערכת ייחודית וראשונה מסוגה, שתאפשר לציבור לממש את זכותו לדעת פרטים על תופעת המימון הזר. המערכת תאפשר צפייה בכל התרומות הממשלתיות הזרות שדווחו על ידי ארגונים ישראלים, ואף תאפשר הפקת גרפים שונים על בסיס הנתונים במערכת. אני מזמין את כולם לצפות בסרטון ההסבר, להיכנס למערכת ולהשתמש בה".