מיצירות התערוכה
מיצירות התערוכהצילום: ההזמנה לאירוע

לפני שנתיים געש עולם התרבות הישראלי סביב התנגדותם של גורמי שמאל להצבתה של תערוכת אמנות פרי יצירתם של אמנים מדרום הר חברון בלובי הספרייה המרכזית באוניברסיטת תל אביב.

כמה מרצים זעמו אז והעיתון הארץ הוביל להורדת כותרת התערוכה וסיפורם של האמנים. ככה זה כשאתה ליברל ישראלי...

מחר (שלישי) תתקיים פתיחה חגיגית של תערוכת יצירותיהם של אמני דרום הר חברון כשאורחי הכבוד באירוע יהיו נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ורעייתו נחמה.

נורית גזית, האמנית שעמדה מאחורי התערוכה ההיא ועומדת גם מאחורי התערוכה הנוכחית, מספרת בראיון ליומן ערוץ 7 על הקשר הנמשך בין שתי התערוכות: "אחרי ה"פסטיבל" סביב תערוכה ההיא זה לא גרם לי שאבכה כפי שאולי הם חשבו, אלא להיפך, להבין שיש משהו חזק, רוח חזקה של דרום הר חברון לתת לעולם והבנתי שהתפקיד שלי הוא לקחת את אמני הר חברון ובכל פעם לחפש להם במה אחרת".

בעקבות תובנה זו קיימה גזית את התערוכה בשנה שעברה בהיכל שלמה בירושלים. מיכאל בוזגלו, חבר ועדת התרבות והחינוך של משרד החינוך, קבע אז שאין אמנות בימין וגזית ראתה בכך אתגר אישי. היא יצרה עמו קשר והזמינה אותו לתערוכה על מנת שייחשף לאמנות מימין. בוזגלו אמר שלא יגיע להר חברון. גזית מצידה אמרה שאין צורך להגיע עד להר חברון וניתן יהיה לראות את התערוכה בהיכל שלמה בירושלים. למרות אזכורים חוזרים ונשנים בוזגלו לא הגיע להתרשם מהיצירות על אף שהבטיח להגיע.

"המשכתי הלאה וראיתי שהתנגדות לפעמים מוכיחה שהדבר אמיתי", אומרת גזית ומספרת שסערת התערוכה לפני שנתיים הובילה אותה לראיונות רבים בתקשורת, אך היא חשה אז שהיא נשאבת לאפיק הפוליטי במקום לזה האמנותי ולכן החליטה לקטוע את רצף הראיונות.

לאחר אותה תערוכה בהיכל שלמה "אני מחפשת פעם בשנה מקום לאמני הר חברון. הייתה לי תחושה שנוכל להגיע למשכן הנשיא. כתבתי מייל בלשון פשוטה לבית הנשיא, סיפרתי על המציאות הקשה שעבר הר חברון בשנה האחרונה ושהתקשורת מתמקדת בטרור ונפגעים והצד הקשה, ואני רוצה להראות את הצדדים האחרים כמו רוח היצירה. זה נגע כנראה במי שהייתה אחראית על כך, ולאחר שהכרנו הבנתי מדוע זה נגע בה, מדובר באישיות מאוד מיוחדת, ציונה רוזנטל, שקיבלה אותנו בחיבוק מאוד גדול".

בתערוכה החדשה הקפידה גזית לשמר את הכיתוב 'אמני הר חברון' על מנת לשמר את הרצף בין התערוכה ההיא שעוררה את כל הסערה לבין התערוכה הנוכחית, תערוכת 'פעמי רוח'. "הכותרת הזו משמעותית בעיניי כי אנחנו אכן אמנים שגרים באזור הזה, יש לנו מה לתת לעולם, בואו ותראו".

על ייחודה של התערוכה ככזו שמגיעה מדרום הר חברון, אזור שחווה תקופה קשה של אירועי טרור קשים ביותר, נשאלה גזית אם יש השפעה נראית לעין מהמאורעות הללו ליצירות עצמן. "בתערוכה הזו לא רואים שום השפעה מאירועי הטרור. כל יצירה נובעת מהעולם הפנימי של כל אמן. אין ממד של טרור וכאב". עם זאת היא מעירה כי "אני יוצאת עכשיו בתערוכה 'נגיעות' שתהיה לזכרו של מיקי מיכאל מארק שנרצח לפני חצי שנה ליד עתניאל, וזו תהיה תערוכה שתעסוק באמנות מתוך כאב אבדן ושכול".

לקראת תום השיחה עמה נשאלה גזית אם מישהו מהעיתון 'הארץ' או מכל אותם אנשי שמאל שגעשו ורעשו לפני כשנתיים מצא לנכון ליצור קשר בעקבות התערוכה הנוכחית. "ראשית, לא הייתה חשיפה לתקשורת ולא כל כך יודעים. באופן אישי הזמנתי אתו פרופ' מנחם לוברבויים שאתו היה שיח חיובי למרות הדעות המאוד שונות משלי, אבל הוא לצערו בשליחות שנה שלמה בחו"ל ולכן לא יוכל להגיע, אבל הפרסום יצא רק השבוע וחשוב שיגיע לתקשורת כדי להראות לכל נושאי ההתנגדות שעם האמנות הזו, שהם טוענים שהיא רדודה הגענו עד לבית הנשיא, אז כנראה אנחנו לא כאלה רדודים".