העיר סיינט לואיס
העיר סיינט לואיס iStock

כ-100 מצבות בבית הקברות היהודי "חסד של אמת", הממוקם סמוך לעיר סנט לואיס שבארצות הברית, ניזוקו או הותקו ממקומן. המשטרה המקומית פתחה בחקירת האירוע.

כלי תקשורת מקומיים דיווחו כי המשטרה לא הצהירה באופן חד משמעי אם מדובר בפשע שנאה. ההערכה היא שארגון כלשהו עומד מאחורי המעשה, וכי לא מדובר בפעילות של אדם אחד.

במקביל התקבלו פעם נוספת עשרות התרעות על פצצות ב-11 מרכזי קהילה יהודיים ברחבי ארצות הברית. מדובר בפעם הרביעית בשבועות האחרונים שבמרכזי קהילה יהודיים מתקבלים איומים טלפוניים על פצצות.

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), יו"ר השדולה לחיזוק העולם היהודי, מסר בתגובה כי "העלייה באנטישמיות בארה"ב היא עובדה חיה וכואבת, היא לא פרי דמיונם של כמה ארגונים יהודים או כותבי מאמרים. על פי כל העדויות והדיווחים חלה עליה בעשרות אירועים בשנה האחרונה ובמיוחד בחודשים האחרונים, כולל פגיעה בבתי קברות, וונדליזם, איומים במרכזים יהודים, קמפיינים ברשת ואף הצהרות פומביות.

"ממשלת ישראל אדישה באופן חריג לגינויים אלה ולמרות שהיא תמיד מתייצבת לצד קהילות יהודיות כעדי להגן עליהן מפני אנטישמיות, במקרה של יהדות ארה"ב היא נבוכה ומגמגמת", הוסיף שי.

בתוך כך, הבית הלבן הגיב הלילה (שלישי) לראשונה לגל האיומים כלפי הקהילות היהודיות.

"לשנאה ולאלימות המונעת בידי שנאה מכל סוג אין מקום במדינה שהוקמה על ההבטחה לחופש אינדיבידואלי. הנשיא הבהיר באופן חד משמעי שהפעולות הללו אינן מקובלות", נכתב בהצהרה מטעם דובר הבית הלבן, שון ספייסר, שהגיעה בתגובה לשאלתו בנושא של כתב רשת NBC.