ח"כ יואב קיש
ח"כ יואב קיש צילום: יח"צ

יושב ראש ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש, מיוזמי התיקון לחוק מימון המפלגות שזכה גם לשם 'חוק V-15', מברך על אישורו בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

קיש מספר כי "מדובר בחוק שהעברתו חשובה מאוד לראש הממשלה, שבבחירות האחרונות נפגע מאוד מפעילות הארגון".

"החוק הזה חשוב מאוד לראש הממשלה כי המטרה כאן זה למנוע מאנשים פרטיים לבוא עם כסף גדול ולקנות בחירות, בין אם זה משמאל ובין אם זה מימין. אמנם בבחירות האחרונות לארגוני השמאל יצא הפוך, אבל היו להם תקציבים גדולים והיה לנו חשוב לטפל בלקונה הזאת - כדי שלא נמצא את עצמנו במצב דומה בבחירות הבאות", אמר קיש בראיון לערוץ 7.

הוא הסביר מדוע יזם את החוק, "הצעת החוק מגדירה בפעם הראשונה מהו 'גוף פעיל בבחירות', שחלות עליו מגבלות על פי חוק מימון מפלגות, כדי למנוע התערבות לא תקינה של גופים בלתי מפלגתיים".

"אנחנו יודעים שבבחירות האחרונות ארגון V-15 קיבל ממחלקת המדינה בארה"ב מידע על פילוח של מצביעים ומאגרי נתונים בשווי של מאות אלפי דולרים ועל זה מתנהלת חקירה בסנאט. זה חמור מאוד שגורם חיצוני מנסה להשפיע על תוצאות הבחירות במדינת ישראל", הוסיף ח"כ קיש.

כאמור, הצעת החוק נועדה להגביל את יכולתם של ארגונים לקיים קמפיינים פוליטיים בתקופת הבחירות. החוק מגדיר לראשונה מהו "גוף פעיל בבחירות" שחלות עליו מגבלות על פי חוק מימון מפלגות, וזאת כדי למנוע התערבות לא תקינה של גופים לא מפלגתיים בבחירות לכנסת.

לפי ההצעה שאושרה אמש בקריאה ראשונה, גופים אלה יחויבו למסור דיווחים למבקר המדינה על תרומות שהם מקבלים - בדיוק כפי שחלות חובות דומות על מפלגות.