לא לבזבז את האשראי. טראמפ ונתניהו בבית הלבן
לא לבזבז את האשראי. טראמפ ונתניהו בבית הלבן צילום: רויטרס

יורם אטינגר, לשעבר ציר בשגרירות ישראל בוושינגטון, קורא לראש הממשלה לנצל את ארבע השנים היקרות עם הנשיא טראמפ למהלכים בעלי משמעות.

"ישראל חייבת למנף את ארבע השנים ולא לבזבז את האשראי לטובת זהירות והליכה על בהונות כביכול כדי לא לפגוע בנשיא", טוען אטינגר. "צריך להבין שהנשיא האמריקאי פועל לפי שיקולים אמריקאים והוא מבין שמדינה פלשתינית זה נטל גדול ולכן הוא הולך בקו שונה לחלוטין".

"השאלה היא האם ישראל תמנף את זה כדי לבצר צרכים בטחוניים ולאומיים ביו"ש, ירושלים ובגולן או האם תבזבז את זה באמתלות של זהירות והליכה על בהונות", הוא מוסיף.

לדבריו נאומה של שגרירת ארה"ב באו"ם הוכיח את המהפך, "זה באמת עידן חדש של ממשל שמיצג את המגמה האנטי ממסדית והאנטי תקינות פוליטית לגבי ישראל. ואחד הביטויים לכך זה כמובן האמירות החדשות של ארה"ב באו"ם ובמחלקת המדינה והנאום ששמענו אתמול של השגרירה החדשה היה ביטוי לכך. חשוב שהשינוי לא יבוא לידי ביטוי רק במלל אלא גם בעשייה. לדוגמה, צמצום המימון הפיננסי של האו"ם על ידי ארה"ב".

אטיגנר מעריך שהתקשורת האמריקאית תצטרך ללמוד לחיות עם המימשל החדש, "טראמפ בועט בתקשורת האמריקאית ועושה הכל כדי להבהיר לציבור האמריקאי שהוא פועל נגד כלי התקשורת שמכונים שלא בצדק התקשורת העילית".

"שיטת הממשל בארה"ב בשונה מכאן מבטיחה לנשיא לפחות ארבע שנים בבית הלבן אין כאן הצבעות אי אמון או רוב פרלמנטרי. לכן ההנחה היא שמדובר על לפחות ארבע שנים של טראמפ בבית הלבן", מסביר אטינגר.