קמפוס אוניברסיטת טריניטי בדבלין. ארכיון
קמפוס אוניברסיטת טריניטי בדבלין. ארכיון צילום: Rachael Cerrotti/Flash90

אוניברסיטת טריניטי בדבלין פירסמה הערב (שלישי) התנצלות רשמית בפני שגריר ישראל באירלנד זאב בוקר, שקבוצת מפגינים פרו פלסטינים מנעה ממנו להגיע למוסד ולנאום בו על פי הזמנה.

"האוניברסיטה רואה בחומרה את ההפגנה ואת מניעת זכות הנאום מהשגריר. זו התקפה בלתי מקובלת על חופש הביטוי", נאמר הודעה.

"השגריר היה אמור להגיע לנאום בערב שאלות ותשובות, אבל האירוע ביטל בשל חשש בטחוני, לאור ההפגנה שהתקיימה. פקידי האוניברסיטה ניסו לעצור ולמנוע את ההפגנה, אך לשווא", אמרו במוסד.

עוד הוסיפו כי "השגריר הוא מבקר קבוע ותמיד מוזמן לטריניטי. הוא שהה באותו ערב במקום ואף היה נוכח באירוע אחר אצלנו בשבוע שעבר".

המשנה לנשיא האוניברסיטה, פטריק פרנדרגסט תקף את המפגינים ואמר, "זה היה אירוע מצער ביותר והוא מייצג את ההפך ממה שהאוניברסיטה דוגלת בה. אנחנו נישאר בית לדיונים מאוזנים ונעשה הכל כדי לאפשר את חופש הביטוי. אני מקווה לראות כאן את השגריר בוקר בקרוב והוא יתקבל כאן בזרועות פתוחות".

כזכור, האירוע בהשתתפות השגריר בוטל לאחר שהמפגינים השתלטו על הקומה השנייה בבניין בו היה אמור להתקיים בדיון, חסמו אותה וקראו קריאות בגנות ישראל.

במשרד החוץ פרסמו הודעה חריפה בעקבות האירוע והביעו "זעזוע לנוכח הפעולה הזדונית של קבוצת מפגינים אשר פגעו בזכותו של שגריר ישראל לחופש ביטוי באוניברסיטת טריניטי בדבלין".

"מפגינים אלו, שרו שירים התומכים בשואה והקוראים להשמדת ישראל ובו בעת מנעו כניסה לאולם ההרצאות. אין לאנשים אלו כל עניין בסיוע לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים. הם מעדיפים דווקא ללבות את אש השנאה", לשון הודעת המשרד.

גורם מדיני ציין, "מצער לראות שקבוצה קיצונית וקיקיונית מונעת חירות אקדמית ושיח פתוח מקהל מאזינים אירי. לצערנו, זו השיטה המאפיינת את ארגוני ה-BDS. אנחנו בטוחים שאוניברסיטה ראויה כטריניטי תנקוט בצעדים הנדרשים על מנת להתמודד עם יוזמי החרם וההפגנה".

במשרד החוץ אמרו עוד כי הם מצפים משלטונות אירלנד "לנקוט בצעדים הנדרשים על מנת להבטיח את חופש הביטוי של שגריר ישראל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו