ביקורת במצרים: הצלחות ישראל קלון לנו

בעלי טורים במצרים מבקרים את הזלזול המצרי בעולם המדע וההמצאות, ורואים בהתברגותה של ישראל בצמרת תחומים אלה קלון לעולם הערבי כולו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו בשבט תשע"ז

ביקורת פנימית. אילוסטרציה
ביקורת פנימית. אילוסטרציה
פלאש 90

בעלי טורים בעיתונים המצריים אל-מצרי אל-יום ואל-אהראם מבקרים את הזלזול המצרי בעולם ההמצאות ואת ניצחונה של ישראל את העולם הערבי בתחום זה.

בעל הטור, מתולי סאלם, כתב במאמר שעיקריו תורגמו ופורסמו בידי חוקרי מכון ממר"י: "במדינות המעריכות את הידע מתייחסים להמצאה כאל אחד מעמודי התווך והשיא של ההשקעה, ואילו במצרים מידת ההתעניינות שמגלים בה הממשלה והציבור קטנה ביותר. זהו אות קלון עבורנו שישראל נחשבת למדינה השנייה בעולם בתחום ההמצאות... כמו כן המחקר המדעי נמצא אצלה במקום גבוה ומתקדם, ואולי אף בראש מעייניה, ואילו אנחנו עדיין חושבים במנטליות של נחשלות וקיצוניות והתעניינותנו במדע מסתכמת בהתפלספות בבתי קפה ובשיחות סלון...".

עוד כתב סאלם ב'אל מצרי אל יום' כי "למרבה הצער, אנו עם שהידרדר מראש רשימת העמים אל סופה... בינתיים ישראל מתמקמת על כס המדע שאנו התעלמנו ממנו, עד כי בוגרי האוניברסיטאות ובעלי תואר שני ושלישי אצלנו הם מתי מעט המחפשים משרות לפרנסתם משום שהפכו את הידע רק לתעודות הרשומות בקורות החיים שאי אפשר להפיק מהן תועלת".

ברוח דומה כתב גם בעל טור ביומון המצרי הממסדי אל-אהראם, אבראהים אל-נגאר: "בתחרות על המדע ישראל ניצחה את הערבים בכך שפיתתה את המדענים האירופים והאמריקנים להתיישב בה בזמן שבו מתגברת הגירת מוחות ערביים מחוץ למדינות ערב שנכשלו בהחזרתם כדי להפיק מהם תועלת. בה בעת הזהירה הליגה הערבית מהסכנה שבתופעה הזאת על עתידן הביטחוני, המדיני והכלכלי של מדינות ערב, זאת לאחר שישראל תפסה את המקום העשרים וארבעה בין המדינות המפותחות ואת המקום השני אחרי ארה"ב בתחום המחקרים והיכולות המדעיות ואת המקום הרביעי אחרי יפן, ארה"ב ופינלנד בקליטת התפתחויות טכנולוגיות".