70 שנה אחרי, נחשפים קרבות סג'רה

יענקל'ה רגב שכילד בן 5 איבד את דודו מפקד האזור בקרב על הכפר לוביה, חוקר כבר ארבעים שנה את הקרבות. "זה פרויקט החיים שלי".

בני טוקר , ג' באדר תשע"ז

מורשת קרב עם רגב
מורשת קרב עם רגב
צילום: באדיבות יענקלה רגב

יענקלה רגב, תושב קרית מוצקין בשנות השבעים לחייו, איבד כשהיה בן חמש את דודו, מפקד האזור בסג'רה, בקרב הקשה על הכפר הערבי לוביה במהלך מלחמת השחרור.

במשך ארבעים שנה חוקר רגב את הקרבות שלא נחקרו או נכתבו מעולם, ומגיע אט אט לעדויות נדירות מאותה תקופה.

לערוץ 7 הוא מספר על הפרוייקט המונומנטלי, "הייתי ילד בן חמש כשהדוד שלי מפקד האזור מטעם ההגנה יהושוע רוגצ'בסקי נהרג במהלך הניסיון שלנו לכבוש את הכפר לוביה, כפר של מרצחים ששכן על הדרך לטבריה. מאז ארבעים שנה שאני משחזר את הקרבות הקשים במלחמת השחרור ומגיע למשפחות הנופלים כדי לנסות ולדלות כמה שיותר מידע".

במהלך העבודה הסיזיפית חשף רגב פלוגות שכלל לא ידעו על קיומן. "דמותו של הדוד היתה עבורי כמו עמוד ענן, היא העסיקה אותי בעבודתי כמורה דרך ואיש רשות שמורות הטבע. בגמר המלחמה כל חטיבה הוציאה ספר על מהלכי החטיבות השונות במלחמה, חטיבות כמו גולני כרמלי גבעתי ואלכסנדרוני, בספר על חטיבת כרמלי יש משפט אחד שמוקדש על הקרב בסג'רה שבו נכתב שחטיבת כרמלי שימשה ככוח תגבור במקום".

רגב החליט לחקור עד תום את פרטי הקרבות שנמשכו חודשיים, "בשנת 84' פניתי למשרד הביטחון ופרסמתי הודעה בעיתונים שקוראת לאנשי חטיבת כרמלי שנלחמו בסג'רה לפנות אליי. יום למחרת קיבלתי טלפון מאדם שהיה לוחם באחת הפלוגות שהפנה אותי למפקד הפלוגה שלו נפתלי בלומנטל, ככה נפגשתי עם נפתלי שבעזרת ה' נחגוג לו בשבוע הבא 95 ואכן חשפנו אט אט את פעולת הפלוגה שנשלחה ככוח תגבור לגולני".

מאז הוא ממשיך לאסוף עדויות בארץ ובעולם ומתעד את הכל גם בסרטי שחזור, "הקמנו מצבה בחוות השומר לכל הנופלים, השגנו את האנשים ואיתרנו את היתומים של חטיבת כרמלי. אנחנו שומרים על קשר הדוק. היתה שם פלוגה מיוחדת שהורכבה מניצולי שואה ובוגרי הצבא הבריטי ורבים מהם נהרגו בסג'רה. עד היום אני שומר על קשר עם אפרת, הבת של פינקוביץ' ממפקדי הפלוגה, ואנחנו עדיין ממשיכים לגלות פרטים חדשים".

לדבריו הקרבות הקשים הם אלה שהביאו בסופו של דבר לפריצת הדרך לטבריה, "רק אחרי חודשיים בשמונה עשר לביולי בשנת 48' הצליחה פלוגה א' לכבוש את לוביה ולפתוח את הדרך לטבריה".

רגב מקווה עדיין להגיע לגילויים חדשים, "כל הנשמה שלי מושקעת בזה, חלק מהלוחמים שנותרו בחיים הם כבר בני למעלה משמונים. זה מעסיק אותי מבוקר עד ערב אבל נותן לי המון סיפוק. ולכן אני מנצל את הבמה שלכם לפנות לציבור אם מישהו יודע משהו על מה שהיה באותם בקרבות או שיש לו מסמכים שיתקשר אלי - 0523086135 ואשמח להיפגש איתו".

רגב עם חיילים
צילום: באדיבות יענקלה רגב