"אי אפשר שכל המדינה תכנע לרגבים"

חה"כ טאלב אבו עראר תקף במהלך דיון בועדת הכנסת את ראשי הבדואים בצפון שדואגים לחיילים המשוחררים בישוביהם, אותם כינה "משת"פים".

ידידיה בן אור , כ"ז בשבט תשע"ז

חבר הכנסת טאלב אבו עראר מהרשימה המשותפת טוען כי בפגישת ארבע עיניים שקיים עם נתניהו, הביע ראש הממשלה נכונות להקפיא את הריסת הבתים בדרום אך הסביר סיעת 'הבית היהודי' מפריעה למהלך.

את הדברים אמר אבו עראר במהלך דיון שהתקיים בוועדת הפנים בכנסת, ועסק בקידום היישובים הבדואיים בצפון, וכן בסוגיית האכיפה והסדרת הגבולות בין היישובים והמועצות.

כאשר קיבל אבו עראר את רשות הדיבור, פתח בהטחת עלבונות בראשי הציבור הבדואי בצפון כמי שדואגים ל"משת"פים", כלומר לחיילי צה"ל משוחררים המתגוררים ביישוביהם, וכינה אותם בלעג 'חברי ליכוד'. חבר הכנסת קרא להם "למנוע בגופם יחד עם כל התושבים", הריסת מבנים בלתי חוקיים על ידי רשויות האכיפה.

"אני הייתי ראש המועצה ערערה בנגב בשנות 2000-2004. אני הייתי מרגיש ראש ממשלה ביישוב שלי. לא היה אף אחד שמעיז להתקרב ולהרוס בית שם. הייתי מוכן לבוא ולהגן בגופי על הבית הזה. וכך אני אומר לחבריי ראשי הרשויות במגזר הבדואי בצפון. שימנעו אפילו בגופם. שיוציאו את כל האוכלוסיה איפה שעומדים (להרוס בית)", סיפר.

"אי אפשר שהמדינה כולה תיכנע לעמותת רגבים, שהיא מובילה את העניין הזה של הריסת הבתים והפקעת קרקעות", האשים אבו עראר, והוסיף: "אני ישבתי עם נתניהו בארבע עיניים לגבי הסוגיה של הריסת הבתים. ביקשתי להקפיא את הריסת הבתים בדרום. אמר לי נתניהו: אדוני, מבחינתי כליכוד בכלל אין לי התנגדות. אבל מי שמפריע לי זה הבית היהודי. והבית היהודי מי שעומד כמוביל ההריסות, הוא חבר בעמותת רגבים. מה שמעסיק אותה ביום ובלילה היא איך להפקיע קרקעות של ערבים, איך להרוס בתים, איך להקים יישובים יהודיים חדשים".

אבו עראר קרא לראשי הרשויות הבדואיות בצפון: "חברים תתעוררו, נא להתקומם!", ומיד לאחר מכן דרש מהם לא לתת מענה מגורים למען חיילי צה"ל הבדואים המתגוררים ביישוביהם. "אני מבקש למצוא מקום שם, לא למשת"פים שהכניס אותם, אבו יוסף. אפילו למשת"פ אחד. שיעברו לעיר יהודית או ליישוב יהודי. למה אצלי המשת"פים האלו? למה שאני אמצא להם מקום?".

בתנועת רגבים הגיבו לדברים: "מכל שורה בדבריו של חבר הכנסת אבו עראר, עולה ניחוח של הסתה והמרדה. דבריו מדברים בעד עצמם - ברור שהוא לא פועל לרווחת היישובים הבדואים, אלא דואג להשאיר אותם הרחק מאחור".