"היינו יכולים לכבוש את עזה"

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ לא ממתין לפרסום דו"ח מבקר המדינה ביום שלישי הקרוב, "אני לא מקבל את מה שנכתב שם".

ערוץ 7 , ל' בשבט תשע"ז

"היינו יכולים לכבוש את עזה"-ערוץ 7
בני גנץ
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן, הרמטכ"ל דאז יוצא למתקפה. "אני לא מקבל את מה שנכתב שם", אמר שלשום רב־אלוף (מיל') בני גנץ באירוע סגור.

את הדברים, המצוטטים הבוקר בעיתון ידיעות אחרונות אמר גנץ בכנס של עמותת בוגרי "חבצלות", תוכנית המצויינות של חיל המודיעין.

"אי־אפשר להפעיל מערכות ולנצח מלחמות בלי מודיעין", הבהיר. "בצוק איתן היה מודיעין משובח, מעולה, מונגש, לא תמיד מושלם. אני מוכן ללכת למערכה הבאה עם מודיעין כמו שהיה לנו במערכה הקודמת".

בשיחה הסגורה העניק גנץ גיבוי מלא לאלוף כוכבי וחלק לו שבחים. "אביב כוכבי הוא ראש אמ"ן הטוב ביותר בצה"ל ב־40 שנים האחרונות", אמר גנץ.

במהלך המבצע הודלף לתקשורת כי בישיבת הקבינט הוצגה מצגת ממנה עולה כי כיבוש רצועת עזה יעלה באבדות קשות לצה"ל ובנזק מדיני כבד לישראל. "היה אפשר לכבוש את עזה ", אומר הרמטכ”ל לשעבר, "בשום נקודת זמן לא ביקשו מאיתנו ולא המלצנו. התוצאה הייתה (שהחליטו) לעשות פגיעה קשה בחמאס, לשבש את המנהרות, לייצר הרתעה, וחמאס נשאר בשטח. עזוב מה שאומרים. זה מה שאמרו המדינאים וזה מה שהמלצנו וזה הושג". גנץ הוסיף, "האמת היא שלאף אחד אין אינטרס לחזור לאחוז בעזה".

רא"ל (מיל') גנץ התייחס גם לפרשת אלאור אזריה, והעניק בדבריו גיבוי מלא למחליפו, רב־אלוף גדי איזנקוט. "אנחנו חייבים לדבוק בדרך המוסרית", אמר גנץ. "מה שנעשה באירוע היה לא תקין. הפרקליט הצבאי הראשי חייב להיות עצמאי ורמטכ״ל חייב להוביל דרך מוסרית. כך הצבא התייחס לאירוע".