"המבקר אימץ את הנרטיב של בנט"

שר בכיר לשעבר שהיה חבר בקבינט תוקף את הכוונה לפרסם את דו"ח המבקר וממקד את ביקורתו בשר נפתלי בנט.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ל' בשבט תשע"ז

"המבקר אימץ את הנרטיב של בנט"-ערוץ 7
הפרסום יזיק לישראל. חיילי צה"ל ב'צוק איתן'
תומר נוברג. פלאש 90

שר בכיר לשעבר בקבינט המדיני בטחוני מתייחס הבוקר (ראשון) לפרסום הצפוי בהמשך השבוע של דו"ח המבקר בעניין מבצע צוק איתן.

השר הבכיר לשעבר קובע כי פרסום הדו"ח רק גורם נזק לישראל. "יתרה מכך", אומר השר לשעבר, "הקבינט הנוכחי גרוע יותר מהקבינט במבצע צוק איתן"

לדברי השר הבכיר לשעבר, הדיונים בקבינט נערכו מתוך שיקולים פוליטים ולא היו שום שיקולים מדיניים. "קבינט לא צריך לעסוק בצדדים הלחימתיים אלא בהסתכלות אסטרטגית ודבר זה לא נעשה. שרים לא היו מודעים לחומר מודיעיני לפני הדיונים, שרים בקבינט של אז והיום לא באים ולא באו ללמוד (גם כאשר איפשרו להם להגיע למשרד המזכיר הצבאי לקרוא חומרים או להשתתף בלימודי עומק) וגם המבקר עצמו לא ביקר כלום חוץ מנושא המנהרות", הוא קובע. "המבקר אימץ את הנרטיב של נפתלי בנט".

השר לשעבר תוקף קשות את שר הכלכלה באותם ימים, נפתלי בנט, ואומר "מספר חודשים לפני הלחימה בעזה התאמנו חיילי גבעתי על מודל המנהרות ואז באמצע המבצע ללא כל אישור מוקדם של ממשלת ישראל מגיע השר בנט לשטח מקבל עידכונים והדלפות - ככל הנראה מהרב הצבאי הראשי לשעבר הרב אביחי רונצקי - ויוצא לתקשורת בהצהרות שהוא זה שדחף, הוא זה שהמליץ ועוד".

לטענת השר לשעבר כל העסק נוהל כקמפיין פוליטי, "אין מערכה שבה אין טעויות אבל לבוא ולייחס לעצמך דברים שאחרים עשו אותם לפניך ועוד לקבל מידע מקצועי מקצינים בשטח בלי כל אישור זהו כאוס אמיתי. יתרה מכך. היה שר שדחף את כולם למעצר מחדש של משוחררי עסקת שליט - אותו השר שמנכס לעצמו הישגים - דבר שליבה את האש והעצים את הרצון למלחמה".

"צדקו מאד בזמנו ראש אמ"ן אלוף כוכבי וראש השב"כ כהן כשאמרו שאין רצון מצד החמאס למלחמה ולעימות. זה באמת היה המצב באותם ימים של מבצע שובו אחים ביו"ש", מוסיף השר לשעבר.

לסיכום אומר השר לשעבר, "יש לי טענות קשות על תפקוד הקבינט אבל לי חשובה מדינת ישראל ובטחונה יותר מכל דבר אחר".

על רקע מלחמת הגרסאות שפרצה עוד בטרם פורסם הדוח, שר בכיר לשעבר אומר ש"יהיה אסון אם קצינים יבואו בעתיד לקבינט ויקראו מתוך דף שהפרקליט הצבאי הראשי אישר קודם לכן".

באשר להתרחשויות בקבינט במהלך המבצע, שר בכיר בקבינט צוק איתן אמר כי "פרט לציפי לבני איש לא בא עם שיקולים מדיניים רחבים. עסקו בטקטיקה איך לכבוש את רפיח ודברים מהסוג הזה, לא עסקו במהות".

השר אף התייחס לפועלו של השר בנט: "הוא ירד לשטח כדי להצטלם שם עם מילואמניקים. קצינים חובשי כיפה סיפרו לרמטכ"ל שבנט ניסה ללמוד מהם על תכניות עתידיות. היתה אז תכנית של חטיבת גבעתי למהלך התקפי עוד בטרם השלמת כל המהלכים ההתקפיים. בנט ירד לשטח, שמע שם על התכניות הללו - אולי מחובשי כיפה - ואחר כך בא לקבינט והציגה כאילו היתה זו התכנית שלו.

לאחר מכן טען השר כי אנשי מבקר המדינה, בעת כתיבת הדוח, שאלות שאלות "בנטיות", כלשונו. "הם אימצו את הנרטיב של בנט מתחילת הבדיקה", טען.