"מי שלא יכול לסבול ביזיונות, שיעזוב"

ממיטת חוליו בבית החולים שיגר הרב ברלנד מכתב לחסידיו בו הוא מבהיר כי מי שאין בכוחו לשאת את הבזיונות - שיעזוב את הקהילה

מיכל לוי , א' באדר תשע"ז

"מי שלא יכול לסבול ביזיונות, שיעזוב"-ערוץ 7
מאושפז. הרב ברלנד בבית המשפט
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

על רקע המחלוקות בחסידות ברסלב סביב יחסה של החסידות לקהילת 'שובו בנים', שיגר מנהיג הקהילה הרב אליעזר ברלנד מכתב לחסידיו.

במכתבו מבקש הרב ברלנד מחסידיו כי מי שאין בכוחו לשאת את הבזיונות, כלשונו, - שיעזוב את הקהילה "ולא ישיב מלחמה שערה", כלשונו.

תחילה הכביר במילים אודות הסבל העובר על חסידיו. "הזכות שנפלה לידי תלמידי שובו בנים לזכות לכאלה ביזיונות זו זכות שכל הצדיקים שבעולם היו משלמים טבין ותקילין כדי לזכות לכאלה ביזיונות", כתב מנהיג 'שובו בנים' ממיטת חוליו בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים שם הוא מאושפז מזה כשבוע וחצי.

לדבריו, "כל אלו שלא מסוגלים לעמוד בביזיונות והשמצות שיעזבו את שובו בנים ולא ח"ו ישיבו מלחמה השערה".

מנהיג 'שובו בנים', הרב אליעזר ברלנד, התאשפז לפני שבוע וחצי בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים לצורך ניתוח דחוף. הרב ברלנד בן ה-79 שוהה שם תחת השגחה כבדה של שירות בית הסוהר.

מטעמו של הרב התבקשו החסידים שלא להגיע לבית החולים. לדבריו, הגעה של חסידים עלולה להרע את מצבו, מחשש אנשי השב"ס כי חסידים ינסו להבריחו מבית החולים.

"מבקשים מכל חסיד ברסלב מכל תלמיד שובו בנים לא להתקרב למקום שהרב מתאשפז, שם ברגע שהם רואים מישהו מ'שובו בנים' נדמה להם שבאים לחטוף את הרב, ואז שמים את הרב באזיקים ומרעים את התנאים של הרב ויכול להיות שבכלל לא יתנו לו לצאת לבית חולים מהפחד שהרב לא ייחטף", נאמר בהקלטה שפורסמה בקרב חסידי 'שובו בנים'.

במסגרת הסדר הטיעון לפני חודשים אחדים, הרב ברלנד הודה בשתי עבירות של מעשים חמורים ותקיפה. בנוסף, סיכמו הצדדים על עונש של 18 חודשי מאסר, מהם תנוכה תקופת המעצר שכבר ריצה.