"הטעות- לא קיבלנו הכרה בסיום הכיבוש"

ח"כ ציפי לבני שהיתה חברת קבינט בזמן "צוק איתן", טוענת כי דו"ח המבקר מפספס את הנקודה הבעייתית העיקרית ומתייחסת גם להתנתקות מעזה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' באדר תשע"ז

"הטעות- לא קיבלנו הכרה בסיום הכיבוש"-ערוץ 7
פספוס עצום. לבני
צילום: Hadas Parush/FLASH90

חברת הכנסת ציפי לבני, מי ששמשה בתפקיד שרת המשפטים במהלך מבצע "צוק איתן" ואף היתה חברה בקבינט המדיני בטחוני, התייחסה היום (שני) לדו"ח המבקר על המבצע, הצפוי להתפרסם מחר.

לבני ציינה כי הדיון סביב הדו"ח איננו מתייחס לנקודות החשובות, "מחר כולם יעסקו בשאלה מי ניצח, בנט או בוגי, כשהשאלה האמתית היא עזה. למרות שאני היום באופוזיציה אני חורגת ממנהגי ולא הולכת לתקוף את נתניהו".

לדבריה, "כל מי שחי פה יודע שיש מנהרות בעזה. היה צריך לפתור את זה לפני המבצע, על ידי מניעת החפירה, וזה שזה נעשה רק במבצע צבאי זה כשל גדול".

"זה מבצע שמדינת ישראל לא רצתה להגיע אליו", טענה לבני, "הביקורת שלי היא שלא פותח פתרון אחר חוץ משליחת כוחות לפתרון בעיית המנהרות. היום הפתרון ההנדסי שהצעתי מבוצע, בפועל הוחלט שזה הפתרון. האם הפתרון לטיפול במנהרות הוא שליחת חיילים פנימה? צה"ל לא היה מוכן וזה הביקורת שלי".

"הייתה הערכת מודעין שגויה", קבעה לבני והוסיפה כי "מה שמופיע בדו"ח, אבל לא בדרגת העומק הראויה, זה העניין המרכזי. אין למדינת ישראל אסטרטגיה מול הפלסטינים בכלל ומול עזה בפרט".

"אם יש מי שחושב שעקירת גוש קטיף היה טעות, זה לא דיון ביטחוני אלא פוליטי ואני לא שם. אם 'תנו לצה''ל לנצח' זה כיבוש עזה וסיפוח של שני מיליון פלסטינים -זה ניצחון פירוס. מי שצועק לפני המבצע או לפני שהוא נהיה שר ביטחון 'תנו לצה''ל לנצח', הוא לא לוקח אחריות", הוסיפה לבני.

"צריך להגדיר מהו ניצחון. האם רוצים להשיג הסדרה? הרתעה? אני מתנגדת למשא ומתן עם החמאס. התפיסה שלי היא שלא צריך להגיע להסכם עם החמאס אלא לגייס את העולם נגד החמאס כדי שישראל תקבל לגיטימיות במבצע צבאי עתידי ובפעילות נגד המנהרות", טענה לבני.

לבני, שכאמור היתה חברה בקבינט, תקפה דווקא את ההתנהלות בתוכו, "בקבינט כל שיתוף הופך למשהו פומבי והוא מובנה בשיטה הפוליטית של הקואליציה. בסוף ההכרעה היא מדינית והצבא כמה להחלטות מדיניות. יהיה פספוס אם מה שיצא מהדו"ח זה האם היה דיון או לא על המנהרות. המנהרות זה לא חזות הכל, יש הרבה איומים מעזה".

"אסור להסתיר מידע מהקבינט", הבהירה לבני, "אני לא אומרת שהוסתר מידע או לא הוסתר. הימנעות מלערוך דיון זאת הבעיה. הדלפות מהקבינט הן רעה חולה ואני בעד פוליגרף לשרים. אם אני יש משהו שאני בעד נתניהו זה בנושא הגדר במצרים וכך גם היה צריך להיות בעזה. צריך לעשות הכל ולשלם כל מחיר כספי כדי לחסום את כל דבר מעזה. יש כשלים שהדו"ח מצביע עליהם שצריכים תיקון. העיסוק של הקבינט צריך להיות פחות ברמה המיקרו-טקטית. אני חושבת שהמנהרות הן איום אבל לא איום אסטרטגי".

"בתקופת המבצע פעלתי לקבלת החלטה בינלאומית שתשרת את מדינת ישראל ואת האופציה להיכנס לעזה בעת הצורך והעליתי זאת פומבית", סיפרה לבני, "מי ניצח בנט, ביבי או בוגי? אני לא אכנס לשם. תפיסת המנהרות כאיום הכי עיקרי היא לא נכונה. האיומים של החיזבללה היום יותר חמורים מהאיומים מעזה ואנחנו לא הולכים למבצע מול חיזבאללה. כמות השעות שישבתי עם המל"ל ובקבינט עצומה. גרתי בלשכת ראש הממשלה בתקופת המבצע. התפיסה שלי היא כאסח עם הקיצונים ודיבורים עם המתונים".

"לקראת הכניסה הקרקעית הייתה דאגה בארה"ב שאנחנו הולכים לכבוש את עזה", ציינה לבני, "אני אמרתי שאני לא בעד כיבוש אבל ברגע שראיתי את המנהרות אמרתי שחייבים לפעול במבצע צבאי. אבל, הגדרת היעד היא הרתעה, ציפוף שורות של העולם נגד החמאס ושיקום תמורת פירוז בלי הסכמה".

לקראת סיום השיחה התייחסה לבני להשפעת ההדלפות מהקבינט על ניהול המבצע, "היו הדלפות בקבינט תוך כדי וראיתי את זה גם במלחמת לבנון השניה. החלק שהטריד אותי זה השפעה שהייתה על נתניהו. רעשי הרקע השפיעו על החלטות נתניהו. ההשפעה הייתה בשאלה איך ומתי תהיה נקודת הסיום. המבצע הוא פספוס עצום. זה בעיניי לא נתפס. יכולנו לקבל את העולם נגד החמאס ואותנו במקום אחר".

לדבריה, "יש בעיות הומניטריות בעזה וברגע שזה יתפוצץ זה יהיה בעיה שלנו. הטעות בהתנתקות מגוש קטיף היתה שלא קיבלנו הכרה בסיום הכיבוש".