"אות קלון למשורר הלאומי לפיד"

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג תוקף את ראש הממשלה לקראת פרסום דו"ח המבקר, "גם בשלום וגם בביטחון ביבי כישלון".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' באדר תשע"ז

יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, פתח בצהריים (שני) את ישיבת הסיעה בהתייחסות לדו"ח מבקר המדינה בנוגע למבצע "צוק איתן" שיפורסם מחר.

"מחר בשעה ארבע אחר הצהריים ייחשפו אזרחי המדינה לכתב אישום אסטרטגי שניסח מבקר המדינה. כתב האישום הזה לא עוסק בקבלת טובות הנאה ובהתנהלות אישית מפוקפקת, אלא באי כשירות של הנהגת המדינה, בהפקרת חיי אדם, בהפקרת חיילים ומפקדים ובהפקרת תושבי הדרום", פתח הרצוג.

לדבריו, "כתב האישום הזה חושף כיצד ראש ממשלה והקבינט שלו כשלו בתפקידם בהבנת האיומים, בקביעת האסטרטגיה לטיפול בהם, בהכנה ובניהול המערכה. לא מעידה רגעית וחד פעמית אלא מחדל שהתמשך על פני שנים".

"כתב האישום הזה חושף כיצד ראש ממשלה נכשל בניהול המערכה והקבינט. נתניהו נכשל בניהול המלחמה ונכשל בהבאת השלום. ביבי לא מסוגל לגבש אסטרטגיה, ביבי לא מסוגל לקבל החלטות. גם בשלום וגם בביטחון ביבי כישלון", הוסיף הרצוג.

הרצוג הקדיש חלק ניכר מדבריו גם ליו"ר 'יש עתיד', יאיר לפיד, "הדו"ח החמור הזה הוא גם קלון למשורר הלאומי שלנו, י. לפיד. דמיינו לכם איזה טור דעה הוא היה כותב מחר בשער ידיעות אחרונות על גורל החיילים, כמה מרגש הוא היה, כמה חד ונוקב הוא היה מנסח את דרישתו למנוע ממי ששתק בקבינט להמשיך בחיים הציבוריים. יאיר לפיד בממשלה ובקבינט עם תשעה עשר מנדטים יכול וחייב היה לשנות את פני המלחמה והקיפאון המדיני, אבל העדיף לשתוק ולהתחנף. הדו"ח הזה הוא כתב ביקורת גם נגדו לא פחות מאשר נגד נתניהו. התמונה שמצטיירת מדו"ח המבקר מבהילה, מבישה ומעוררת חרדה והתוצאה טראגית".

"היחידה שראויה למחמאות היא חברתי ציפי לבני שפעלה אז בקבינט כפי שמצופה מהנהגה מדינית וביטחונית. יתר שרי הקבינט לא הביעו התעניינות באיום המנהרות, לא ביקשו הרחבה בנוגע אליו ולא ביקשו שצה"ל יציג להם את היערכותו לטיפול באיום. הקבינט התנתק מצה"ל וצה"ל פעל במנותק וללא הנחיות אסטרטגיות של הדרג המדיני הממונה עליו והתוצאות בהתאם", קבע הרצוג.

"על גבם של חיילי צה"ל ותושבי ישראל ניהלו ומנהלים ראש הממשלה ושריו קטטה פוליטית גם בעיצומה של מערכה צבאית שגבתה מאיתנו מחיר דמים יקר", ציין הרצוג, "אני מגנה את כל הניסיונות להכפיש ולהטיל דופי במבקר המדינה וצוותו שפעלו בחריצות ובנאמנות כמתחייב מתפקידם. זה היה צפוי וכל מי שמכיר את השיטות של נתניהו ודובריו לא מופתע. הביבי סיטר הלאומי ושריו נחשפו על ידי מבקר המדינה במלוא אוזלת ידם ועליהם לגלות אחריות כלפי שולחיהם ולהניח את המפתחות לניהול המדינה לאחראיים מהם".