כפרים בדואים בנגב
כפרים בדואים בנגבצילום: רגבים

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר חבר הכנסת לשעבר ד"ר מיכאל בן ארי, יו"ר עוצמה יהודית, על ביקור שקיים אתמול בפזורה הבדואית ועל כמה תובנות שעלו במהלכו.

"טוב מראה עיניים. אני מקבל פניות מתושבי הדרום. אתמול התמקדנו באזור דימונה ומצפה רמון, והסיורים הללו יימשכו. המדינה נכבשת מבפנים. נרדמנו בשמירה. אנחנו מתעסקים בפרשת או חיראן שאינה קצה קצהו של הקרחון של מה שקורה בנגב שנכבש בעזרתה של מדינת ישראל", קובע בן ארי.

בשיחה עמו הוא מספר: "נסעתי לאורך כביש באר שבע דימונה ואני רואה לאורך כל הכביש פזורות שכונות על גבי שכונות המכונות כפר בלתי מוכר. היה מעניין לראות לאורך כל הכביש צינור של מקורות שנועד לספק מיים לדרום. שלא כמו בכל מקומות אחרים בכל חמישים או מאה מטרים יש נקודת ביקורת - צינור קטן שיוצא מהגדול. זה צד לי את העין, מדובר באספקת מים מסודרת, על כורחה של מקורות היא מספקת את המים ואם לא יתנו מים יפוצצו להם את הצינור. אמרו לי שהם השומרים של הצינור, ובתשלום על השמירה הם מקבלים מים...".

"צריך להבין שאי אפשר להקים את המאחזים הללו בלי מים שמגיעים בצורה בלתי חוקית מחברת מקורות שאין לה ברירה כי בכל יום יפוצצו את הצינור במקום אחר".

"גם אם הטענות של הבדואים של האדמות הן שלהם, אפשר לבנות בצורה פראית כל כך? אלה לא אדמות שלהם. אלה אדמות מדינה. זה נכס לאומי. ישראל זקוקה לאדמות האלה. בדימונה פגשתי לא מעט צעירים שלבניית בית צריכים שני מיליון שקל והבדואים בונים ללא אגרות וארנונות בונים בתים מפוארים במאה או מאתים אלף שקל. ראינו אתמול איך פשוט צרו על דימונה, שלא יכולה עוד להתרחב. המרחק בין השכונה החדשה שנבנית לבין הבנייה הבדואית הפרועה הוא חמישים מטרים. מחר ילדי השכונה הבדואית יפרצו לבתים ולמכוניות. יש שם חשש גדול מאוד ממה שנעשה".

"דיברנו עם יהודי שמספר על אשתו שהותקפה בשעת לילה ברכב על ידי בדואים שזרקו אותה מהכביש. יש שם כל הזמן סיפורים מהסוג הזה. הם אומרים שהם לא נותנים לנשים לנסוע בכביש בלילה. זורקים שם אבנים והמשטרה לא עושה כלום כי אין עניין לציבור או שזה זניח".

ממשיך בן ארי ומספר על רשמיו מהביקור: "הלכתי לראות שלא מדובר באנשים מתלהמים שמבקשים להתעמת עם ערבים, הסיפורים מסמרי שיער. אנחנו מאבדים את הנגב במו ידינו. אם לצעירים תהיה ברירה הם יעברו למרכז וכך אנחנו מאבדים את הנגב, וכך גם מאבדים את הגליל".

בהתייחסו לפרשת או חיראן מטיל בן ארי ספק גדול במסקנותיה של המשטרה, אך עם זאת קובע כי אם אכן הייתה היד קלה על ההדק הרי שהדבר נובע מההבנה שמדובר באויב שהתרגל לעשות כל מה שהוא רוצה במשך שנים. "שמענו עדויות של חיילי צה"ל שמספרים על בדואים שמסתובבים עם טרקטרורונים סביב הבסיסים וגונבים ציוד ואף נשק ברגע של חוסר תשומת לב, וההוראה היא שלא לירות בהם. בנוסף, חיילים קיבלו הוראה להוציא את המכלול מהנשק כדי שאם הוא יגנב הוא יהיה עקר".

"אני שומע שהולכים להקים שני ישובים לבוגרי צבא בדואים. מתי הקימו ישובים לבוגרי צבא יהודים? כל בדואי בוגר צבא מקבל חצי דונם. מתי קיבל בוגר צבא יהודי שטח כזה?", מבקר בן ארי את מדיניות הממשלה וקובע כי מדובר בניסיונות אשליה פנים ישראלית על חיי דו קיום ושלום, "אנחנו משלים את עצמנו שנוכל לקנות אותם. זה שהוא לובש מדי צבא זה אומר שהוא נאמן לנו? הרי מחר במערכה הבאה של עזה, שם נמצאים בני הדודים והמשפחה שלו, יתפוצץ הבלוף הזה".

כשהוא נשאל מהו הפתרון שלו עצמו לאוכלוסיה הבדואית דוחה ד"ר בן ארי את הטענות שנושאים נציגי הבדואים כאילו אין להם ברירה אלא לבנות באופן הזה: "אם לא נותנים לי לבנות אז אני עושה מה שאני רוצה?" לדבריו המענה הוא "אכיפת חוק טוטאלית. כל החושות האלה נהרסות ומעבירים אותם לערים המרוכזות כמו כסייפה ורהט. אפשר לבנות לגובה. מותר לבדואים לגור בנייה רוויה. הם לא חייבים להיות צמודי קרקע עם עדר עיזים לכל אחד. מי שרוצה שטח שיילך לערב הסעודית. במדינה שלנו יש כמות מצומצמת של משאבי קרקע והנדיבות המטופשת הזו גורמת לכך שאין כבר נגב. הנגב כבוש. אני מעריץ את תושבי דימונה שמוצאים את עצמם מכותרים מכל הכיוונים".

"בדרך לדרום נסעתי דרך צומת בית קמה ומשם פנינו דרומה בין שובל לרהט. ראינו את קיבוץ שובל במרחק מאות מטרים מרהט מוקף שתי גדרות, תאורת גדר וכביש ביטחון וברהט יושבים ללא גדר וללא תאורת גדר. אין להם גדר כי הם לא מאוימים וגם כדי שיוכלו להתרחב לכל כיוון. אי אפשר להתעלם מהמציאות שבה לכאורה השלמנו עם מצב שבו אנחנו מוקפים גדרות והם לא".

לדברי בן ארי על העם בישראל להפנים כי הפיגוע האמיתי אינו האירוע באו חיראן שהוא עצמו אינו בטוח במסקנות המשטרה אודותיו, אלא הפיגוע האמיתי הוא אבדן אדמות הנגב. "זו הבעיה העיקרית".