אלאור אזריה יערער על עונשו

פרקליטיו של החייל יגישו בימים הקרובים ערעור על גזר דינו. הם ידרשו גם לעכב את ביצוע העונש עד להכרעה בערעור.

רעות הדר , א' באדר תשע"ז

אזריה עם אמו בבית הדין
אזריה עם אמו בבית הדין
צילום: תומר אפלבאום - "הארץ"

סנגוריו של החייל אלאור אזריה יגישו במהלך השבוע ערעור על עונשו לבית הדין הצבאי לערעורים בקריה בתל אביב.

עורכי הדין יורם שפטל, אייל בסרגליק ואילן כץ יטענו כי יש להפחית מ-18 חודשי המאסר שנגזרו על החייל, שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל בחברון.

בנוסף, הם ידרשו לעכב את ביצוע העונש עד להכרעה הסופית בערעורם. אזריה אמור להתחיל לרצות את עונשו כבר ביום ראשון הקרוב.

בית הדין הצבאי יצטרך לדון בבקשת הערעור לאחר שתוגש, ולהחליט אם הוא מקבל אותה.

נזכיר כי יום לאחר מתן גזר הדין, עו"ד אילן כץ, סנגורו של אזריה טען שההגנה לא תלך בהכרח לערעור.

"אם הצבא ישכיל לבוא ולהגיד לנו שניתן להגיע להסדר שיניח את דעתנו, אנחנו לא נלך בכל מחיר לערעור", אמר כץ בראיון לתכנית הבוקר של ערוץ 10. "בסופו של יום מה שמעניין אותנו זה שאלאור ייצא עם כמה שפחות נזקים מהתיק".

כץ הודה כי העונש שקיבל החייל היורה הוא קל "יחסית להכרעת הדין הדרקונית", אך לא קל עבור אלאור.

"אנחנו הושטנו יד לתביעה הצבאית מההתחלה והיינו מוכנים להגיע להסדר. לצערי ההתנהלות של הצבא והפרקליטות הצבאית הייתה שאין על מה לדבר", הסביר כץ, "אם הצבא יכל להסכים שבוכריס שהורשע באונס יואשם בעבירה קלה בהרבה, הוא יכול לעשות גם עתה מה שהוא רוצה".

לאחר מתן גזר הדין תקף עורך הדין יורם שפטל את התביעה הצבאית בראשות סא''ל במיל' נדב ויסמן. נזכיר כי שפטל הצטרף לצוות ההגנה של אלאור אזריה לאחר הרשעתו בהריגת מחבל מנוטרל.

''לכל אורך המשפט על סמך הופעותיו, דבריו והתנהגותה הכוללת של התביעה הצבאית ושל הפרקליטות הצבאית, טענו שהם צמאים לדמו של אלאור", אמר שפטל. "למעשה, גם בית הדין הנכבד קבע את זה היום בכך שהעונש שהוא השית על אלאור הוא מחצית מהעונש המינימלי שהתובע הדרש", הוסיף.

לדבריו התביעה הצבאית לכל אורך ההליך המשפטי הייתה צמאה לדמו של אלאור, כלשונו, ''ויתרה מכך - חצי שעה טען התובע בניסיון לשכנע את בית הדין הנכבד שלא ידחה את ביצוע עונש המאסר באחד עשר ימים. לא נשמע כדבר הזה, טיעון כל כך מרושע וחסר יסוד כי כל הדוגמאות שהוא הביא עניינן בעונשי מאסר של שנים ארוכות".

שפטל פירט במקצת על מה יתבסס הערעור שיוגש. "גזר הדין כפי שנאמר מבוסס על העובדות שנכתבו בהכרעת הדין, והכרעת הדין עומדת על שני כרעי תרנגולות מרכזיים. כרע התרנגולת הראשון הוא שמקבלים את דבריו של סמ"ר א' שאמר שמיד לאחר הירי אלאור צעק 'המחבל דקר את החבר שלי'.

''לא היה ולא נברא", טען שפטל. ''ולא אני אומר את זה, אומרים את זה שלושה עשר סרטונים שהיו בפני בית הדין הנכבד שכולם מראים שאלאור לא צעק דבר אחרי הירי. מילה אחת לא צעק''.

''כרע התרנגול השני של הכרעת הדין אומר שלאחר הירי בשיחה עם רב"ט מ' אמר אלאור כי 'המחבל דקר חבר שלי וניסה להרוג אותו ולכן מגיע לו למות'. בהכרעת הדין נקבע שזוהי ליבת הכרעת הדין, זהו הממצא עליו עומדת כל הכרעת הדין. בלעדי הממצא הזה אין הכרעת דין.

''הממצא הזה מופרך לחלוטין", הדגיש שפטל, ''לא היה ולא נברא. תמוה כיצד בית המשפט העז לקבוע ממצא כזה כאשר הוא מסתכל שוב ושוב בסרטונים''.