נתניהו אינו חושש מדו"ח המבקר

בעוד שעות אחדות יפורסם דו"ח המבקר על התנהלות מבצע 'צוק איתן'. בשונה מטלטלות אחרות, לאתגר הזה הצליח ראש הממשלה להיערך היטב. דעה

חיים לב - ערוץ 7 , ב' באדר תשע"ז

נתניהו אינו חושש מדו"ח המבקר-ערוץ 7
בנימין נתניהו
צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו חושש מדו"ח המבקר שבחן את התנהלות 'צוק איתן' וצפוי לראות אור בעוד שעות אחדות.

למרות שהוא צפוי לכוון אש צולבת נגדו ונגד אופן ניהולו את מבצע 'צוק איתן' בכל הנוגע לבעיית המנהרות, למרות שהוא צפוי לקחת צד באופן מוחלט ולאמץ את עמדות השר נפתלי בנט, ראש הממשלה מביט למבקר המדינה בעיניים ומשחרר חיוך גדול.

"אתגרים רבים לפנינו", אמר ראש הממשלה בפתח מושב החורף הנוכחי. ואכן מושב החורף הנוכחי רווי אתגרים בעבור היושב ראשונה במלכות. זה החל בתקציב מדינה סבוך במיוחד, אלו חקירות המשטרה נגדו, תיק עמונה שעדיין לא נפתר, מתווי כותל ומעמדם של הרפורמים והרשימה ארוכה. דו"ח המבקר אינו ברשימה הזו.

אם יש אתגר שנתניהו נערך לו כראוי זהו אתגר מבקר המדינה. בששת החודשים האחרונים ביצע נתניהו חריש עמוק בציבוריות הישראלית סביב אירועי 'צוק איתן' ומכר לציבור את המציאות האלטרנטיבית שלו לדיוני הקבינט. הוא ביצע סדרת מפגשים בלתי אמצעיים עם עשרות רבות של עיתונאים מכל המגזרים ויצר מציאות שבה גרסה עומדת מול גרסה וכל שנותר לנו הוא לבחור את מי שביניהן לאמץ.

במסגרת ההיערכות לאתגר הזה זכה נתניהו לסיוע רב מאויביו הפוליטיים. בוגי יעלון שערק וכדי להכות בנתניהו מבחוץ, מוצא עצמו בימים אלה נלחם שכם אחד אל ראש הממשלה נגד מבקר המדינה. יאיר לפיד, שישב באותה עת בקבינט, אף הוא מתקשה להכביר במילים אודות הדו"ח הקשה: הוא ישב שם ושמע הכל. הוא ישב שם וגיבה את ראש הממשלה. כיצד ישבור מילותיו.

את הגימיק האחרון שלף ראש הממשלה במהלך יום האתמול בישיבת סיעת 'הליכוד' כשנופף בצה"ל – הגוף האהוד ביותר על אזרחי ישראל – והפך אותו לנרדף ומבוקר על ידי מבקר המדינה.

"בניגוד למבקר המדינה - אני מגבה את המערכת הצבאית. לא נקבל טפטופים ונגן על כל ירי. כך עשינו היום וכך נעשה גם בהמשך", אמר בישיבת סיעת הליכוד וניגן על מיתרי האם העבריה השולחת את צאצאיה להגן על שלום המדינה.

במקביל הצליח נתניהו לפגום במעמדו של המבקר ולהדביק לו תוויות פוליטיות. הדו"ח מבוסס על בית מדרשו של נפתלי בנט. מבקר המדינה משרת אינטרסים פוליטיים. גם עיתוי הצפת היוזמה המבקשת להציב מערך ביקורת למשרד מבקר המדינה באמצעות הצעת החוק של יו"ר הקואליציה ח"כ ביטן - היה מתוזמן לגמרי.

פרסום הדו"ח לא צפוי לטלטל את המערכת הפוליטית. הוא ירעיש את סדר היום, יחולל טלטלה לשעה שתתמזג עם תמונות הכאב בעופרה. בנימין נתניהו, למוד הטלטלות והמשברים, לא צפוי להתרשם. הבו לי כאלה, יאמר נתניהו. רק כאלה.