השר בנט:
השמדת המנהרות מנעה פיגוע רב-זירתי

יו"ר הבית היהודי מגיב לדוח המבקר שאימת כי הוא זה שדחף להשמדת המנהרות. ״נמנע פיגוע אסטרטגי רב-זירתי מעשרות מנהרות בו-זמנית".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ב' באדר תשע"ז

השמדת המנהרות מנעה פיגוע רב-זירתי-ערוץ 7
מנהרת טרור שנחשפה
פלאש 90

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) הגיב לדוח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן.

הדוח שפרסם המבקר יוסף שפירא אימת באופן ברור את העובדה שבנט היה זה שדחף להשמדת מנהרות הטרור של חמאס במהלך המבצע בעזה.

״הפעולה להשמדת המנהרות במבצע צוק איתן מנעה פיגוע אסטרטגי רב-זירתי מעשרות מנהרות בו-זמנית כנגד תושבי עוטף עזה ודרום הארץ. למשפחות השכולות חשוב לומר - נפילת בניכן לא היתה לשווא'', אמר בנט.

''אכן, נעשו טעויות לא מעטות ויש לתקן אותן. דו״ח המבקר מציג לנו מפת דרכים לתיקון ולשיפור עבודת הקבינט. אל לנו להיאבק בלקחים, אלא ליישם אותם באחריות ובנחישות״, הוסיף השר בנט.

מנהרת טרור
צילום: רויטרס

מוקדם יותר הערב הגיב הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט לדוח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן.

"לצה"ל יש ייעוד חד וברור: להגן על המדינה, להבטיח את הקיום שלה ואם נידרש להפעיל את הכוח- להכריע ולנצח במלחמה. במערכה נפלו 75 חיילים ואזרחים, ששילמו את המחיר הכבד ביותר", אמר איזנקוט בנאום בטקס מצטיינים שנערך בגלילות.

הרמטכ''ל הבהיר כי "צה"ל מפיק את לקחיו, גיבש תוכנית עבודה ופועל לשיפור תמידי של יכולותיו המבצעיות בחזית רצועת עזה.

"צה"ל אינו חסין מביקורת על מערכת צוק איתן, על הלחימה בטרור ועל אירועים המתרחשים בצה"ל. אך עלינו לזכור כי מדובר באנשים מעולים שהקדישו את חייהם לביטחון ישראל ותרמו לעתיד טוב יותר לאזרחי המדינה ולתושביה", הדגיש אינזקוט.

קודם לכן הדף השר לשעבר משה יעלון את הביקורת שנמתחת עליו בדוח, לאור העובדה שלא הביא לידיעת שרי הקבינט את חומרת איום המנהרות.

"דוח צוק איתן הפך לדוח פוליטי. זהו דוח הבוחן היבטים חלקיים של מערכה מורכבת. הוא מתעלם משיקולים רחבים, משום שנפל שבי בידי פוליטיקאים אינטרסנטים שהזינו את משרד המבקר במידע מגמתי, וזיהמו את תהליך בדיקתו", אמר יעלון.

"הקבינט בצוק איתן היה הגרוע וחסר האחריות שהכרתי. זה היה קבינט שטחי, פוליטי ופופוליסטי, קבינט של הדלפות, של דיבור בשני קולות. הדיונים היו פארסה אחת גדולה, שאלמלא נתניהו, הרמטכ"ל ואני, הייתה יכולה להסתיים באסון", הוסיף שר הביטחון לשעבר.