מתחתנים בכנסייה הישנה
מתחתנים בכנסייה הישנה צילום: באדיבות הרב אלחרר

מה הקשר בין העיירה שלומי לנצרות? מסתבר שלא הרבה, ובכל זאת כנסיה ישנה שניצבת במרכז שלומי שופצה והחלה לחדש פעילות.

זאת לאף על פי שאיש מתושבי העיירה אינו שייך לפלג היווני אורתודוקסי, הפלג שמפעיל את הכנסייה ומקיים בה חתונות מעת לעת.

מי שמנסה להיאבק בפעילות ורואה בה מהלך בעייתי גם מול החוק הוא רב העיירה, הרב משה אלחרר, עמו שוחחנו ביומן ערוץ 7.

"מדובר בכנסייה יוונית אורתודוקסית שעמדה שוממה במשך כמעט שבעים שנה, ובשנים האחרונות נעשים מאמצים גלויים וסמויים לחדש את הפעילות שלה. זה מתחיל בהסכמים סודיים שנחשפים כעת, בניסיון לבצע מספר חופות, הטבלה של ילד לנצרות ועוד. הם באים ממרחקים לשלומי שבה אין לו תושב אחד ששייך לפלג הזה של הנצרות. בשלומי יש יוצאי צד"ל שאנחנו בקשר מאוד אישי וטוב איתם, אני עוזר להם בעבודה ובדברים נוספים. הם ללא מגמות מיסיונריות או אחרות. רוצים לחיות, שירתו ועבדו למען מדינת ישראל ואנחנו מקבלים אותם באהבה ובברכה. לעומתם הכנסייה הייוונית אורתודוקסים שמנסים בשלבים לשפץ ולהקים מתחם".

הרב אלחרר קובע כי הפעולה סביב הכנסיה הישנה אינה אלא עבירה על החוק שכן "חוק העתיקות אומר שהפעלת מקום שלא הופעל שנים רבות מצריך אישור של שר הדתות לאחר דיון והחלטה של ועדת שרים. ההגיון מאחורי החוק הוא שלא יתכן שנקים בית כנסת במרכז ג'נין ונפעיל אותו, ונרתק בכך את כל המדינה סביב פרובוקציה. כך גם לא יתכן שקבוצה נוצרית תפעיל כנסייה ותיצור מתחים. כבר יש מתחים ותלונות הדדיות".

לדבריו המטרה המרכזית מאחורי חידוש פעילות הכנסייה היא להשפיע. "אם בעבר חשבו שישפיעו עלינו בהתנהגות מאוד אגריסיבית כלפי יהודים, כמו בתקופת השואה ובתקופות נוספות בהיסטוריה, מאז הקמת מדינת ישראל ומאז שהם הבינו שעם ישראל הוא אכן העם הנבחר שחוזר לקדמותו השיטה היא יותר מתוחכמת, מקימים גן מסביב והופכים את הכול בצורה מתוחכמת יותר. אני משער שבהמשך יבוא סיוע לאנשים נגררים וכו', כפי שראינו במקומות אחרים".

"הרובד הפשוט הוא פגיעה בחוק. שר הדתות צריך להתערב. לרשות המקומית אסור לעשות צעד כלשהו. רשות העתיקות לא אישרה מעולם צעד שכזה והיא גם לא יכולה לאשר צעד שכזה. לפי חוק רשות העתיקות ועדת שרים היא שאמורה לאשר מהלך כזה", אומר הרב אלחרר המספר כי לפני כעשרה ימים שיגר מכתב לשר הדתות אך תגובתו טרם הגיעה. כמו כן הגיש תלונה במשטרה, ובמידה ולמי מהנטענים קיימים מסמכים המאשרים פעולה שכזו הרי שהוא מוזמן להציג אותם.

בין לבין מספר הרב אלחרר כי הוא עצמו נתון לאיומים מצידם של גורמים המבהירים לו כי אם ישתוק בפרשה זו יזכה לקבל מעמד של משרה מלאה, שכן עד כה הוא רב הרשות היחיד בארץ שמעמדו מוגדר כחצי משרה. לדבריו, הוא עצמו אינו מתייחס למאיימים עליו, אולם יש כאן בעיה כוללת שבה ניתן לשנות את מעמדו הכלכלי של רב עיר בישראל ללא צורך בדיוני ועדות כאלה ואחרות ודי בטענה של חוסר בתקציב כדי לפגוע בשכרו. מציאות זו עלולה להוביל להפעלת לחצים על רבני רשויות ומניעתם מלומר את עמדתם בסוגיות ציבוריות.

את טענותיו של הרב אלחרר העברנו למשרד לענייני דתות, אולם שם טענו כי "הנושא באחריות האגף לעדות לא יהודיות במשרד הפנים". פנינו למשרד הפנים אולם שם העבירו אותנו לרשות מקרקעי ישראל בהיות הכנסייה ממוקמת בשטח שבאחריותה. ברשות מקרקעי ישראל נערכה בדיקה והתברר כי הכנסייה ניצבת על קרקע פרטית של הכנסייה היוונית אורתודוקסית ועל כן עלינו לשוב למשרד הפנים. שבנו למשרד הפנים ושם קיבלנו את התגובה המפתיעה לפיה "הכנסייה עצמאית, יש לפנות אליהם לקבלת תגובה". האם בכל מקרה של היעדר אכיפה מול חשד לעבירה הרשויות מפנות את השאלה לחשוד כעבריין? נותרנו עם השאלה הזו...

מכתבו של הרב לשר הדתות
צילום: הרב אלחרר
דורש תשובות. הרב אלחרר
צילום: הרב אלחרר
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו