"כשקראתי את הדו"ח ירדו לי דמעות"

אמו של רס"ל אוהד שמש קוראת לראש הממשלה ליישם באופן מלא את מסקנות דו"ח המבקר, "לא ייתכן שההנהגה לא לוקחת אחריות".

בני טוקר , ד' באדר תשע"ז

"כשקראתי את הדו"ח ירדו לי דמעות"-ערוץ 7
לוחמי צה''ל ב"צוק איתן"
פלאש 90

שרה שמש, אמו של רס"ל אוהד שמש, קצין השב"כ שנהרג חודשים ספורים לאחר חתונתו במהלך פעילות משותפת עם סיירת צנחנים במבצע צוק איתן, מספרת לערוץ 7 כי קריאת דו"ח המבקר היתה קשה עבורה.

"היה לי מאוד קשה כשקיבלתי חלק מהדו"ח וכשקראתי קטעים מתוכו הדמעות ירדו לי", מציינת שמש, שבנה נהרג במהלך פעילות לאיתור פירי מנהרות בחאן יונס.

"היה לי קשה לקרוא מה קרה במהלך המלחמה ולפני המלחמה, איך הייתה ההתארגנות של הקבינט למלחמה", היא משתפת, "האם אני צריכה לפתוח עיתונים ולקרוא שצה"ל לא נערך למנהרות למרות שידעו עליהן כבר שנתיים, או לקרוא שהיה קצר בין קברניטי המדינה לדרג הצבאי שאחד לא ידע מהשני. ולמציאות כזאת שלחנו את הילדים שלנו. הבן שלי קיבל צו 8 ומיהר לרדת לשטח. האם זאת היתה המציאות שחיכתה לו?".

שמש קוראת לראש הממשלה לקחת אחריות, "אני לא מאשימה אף אחד אבל עכשיו אחרי הדו"ח אנחנו דורשים יחד עם הורים שכולים רבים נוספים מראש הממשלה ליישם באופן מלא את המסקנות של הדו"ח. לא יכול להיות שההנהגה ששלחה את הילדים לא לוקחת אחריות על מה שקרה".

"68 חיילים נהרגו ואנחנו בקשר עם המשפחות. רובנו חושבים שאחרי מלחמה כזאת צריכה להיות תכנית של הקבינט שיגידו מה הולכים לעשות. הם צריכים לתת הסבר להורים השכולים מה מתכוונים לעשות. אני לא רוצה שהדו"ח יעלה אבק, ושבמלחמה הבאה לא ישלחו את ילדינו אם אין מטרות ותכניות מוגדרות. החיילים שלנו הם הכי טובים בעולם אבל לא יעלה על הדעת שנשמע שהצבא היה צריך לאלתר בתוך עזה ושלא הייתה מוכנות. האם אני כאימא צריכה לקרוא שאיום המנהרות הוסתר מהדרג המדיני", תוהה שמש.

שמש איבדה את בנה מספר חודשים אחרי נישואיו להדר, "הבן שלי היה בזמן מלחמת לבנון השנייה בסדיר גם אז לא ישנתי בלילה וגם אז הייתה ועדת וינוגרד. אני מקווה שהם הפיקו את הלקחים אז ויפיקו את הלקחים עכשיו כי המלחמה הבאה בפתח. אוהד התחתן חמישה חודשים לפני צוק איתן, את חברתו הדר הוא הכיר באוניברסיטת בן גוריון הייתה שם אהבה הכי גדולה שבעולם. הדר משמשת כיום כקצינה בשירות קבע וממשיכה לעבוד. המשפחה שלנו מחוברת מכל הכיוונים לצבא. גם כלתי השנייה משרתת בצה"ל".

לדבריה, "אנחנו מאמינים שהצבא זה חלק מהמדינה שלנו לכן זה עוד יותר קשה לקרוא את מה שכתוב בדו"ח. אני חושבת שכשאנחנו שומעים את הפוליטיקאים מאשימים אחד את השני זה לא תורם, ההנהגה צריכה לקחת אחריות ליישם את המסקנות ולהפסיק עם ההשמצות. זה לא תורם לכלום".