פוטין: לא התערבנו בבחירות בארה"ב

נשיא רוסיה הכחיש בפומבי את ההאשמות כי רוסיה התערבה לטובת טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב.

ניסן צור - ערוץ 7 , ג' בניסן תשע"ז

פוטין: לא התערבנו בבחירות בארה"ב-ערוץ 7
פוטין
Thinkstock

לאחר שראש ה-FBI ג'יימס קומיי הודיע בשבוע שעבר כי נפתחה חקירה בנושא המעורבות הרוסית האפשרית בבחירות לנשיאות ארה"ב, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מכחיש בפומבי את ההאשמות.

במהלך ראיון שנערך בועידת "הפורום הארקטי" בעיר הרוסית ארכנגלסק, נשאל פוטין על ידי המנחה האם רוסיה אכן התערבה בבחירות בארה"ב. התשובה של נשיא רוסיה היתה ברורה. "קראו את שפתיי – לא!", אמר פוטין לקול מחיאות הכפיים מצד הנוכחים בקהל.

זו היתה ההכחשה התקיפה והגורפת ביותר של פוטין מאז צצו ההאשמות כי הקרמלין התערב בבחירות לנשיאות ארה"ב ופעל לבחירתו של דונלד טראמפ.

פוטין אף הסביר כי החליט להשתמש במשפט הזה מאחר וציטט את נשיא ארה"ב לשעבר רייגן. "פעם רייגן, כאשר דיבר על העלאת מיסים, פנה לאזרחי ארה"ב ואמר 'קראו את שפתיי – לא!'" הזכיר פוטין. בעבר כבר כינה פוטין את ההאשמות במילים כמו "מדע בדיוני, אשליות, פרובוקציות ושקרים".

ההכחשה של פוטין מגיעה זמן קצר לאחר שראשי ועדת המודיעין של הסנאט האמריקאי הודיעו כי יחלו בחקירת עשרות עדים בנושא המעורבות הרוסית בבחירות. בין היתר, אמורים להעיד בפני חברי הועדה גם חתנו של טראמפ ג'ארד קושנר, היועץ לשעבר לבטחון לאומי מייקל פלין שהתפטר לאחר חשיפת קשריו עם שגריר רוסיה בארה"ב, ומנהל קמפיין הבחירות של פוטין פול מנאפורט.

פוטין גם התייחס במהלך הוועידה לידיעות כי קושנר, חתנו של טראמפ, נפגש עם מנהל הבנק הרוסי לפיתוח כאשר הבנק היה נתון תחת סנקציות אמריקאיות מאז כיבוש חצי האי קרים על ידי רוסיה. "יש כעת כמה שאלות סביב מפגשים עם הבנקאים שלנו. אבל גם בנקאים אמריקאים מגיעים אלינו ומדברים איתנו, לא? הם מדברים גם עם פקידים רשמיים ברוסיה. כיצד הם יכולים לעבוד יחד בצורה אחרת? כמובן שהם נפגשים", אמר פוטין.

הוא הוסיף "אני לא חושב שזה האינטרס של האמריקאים להביא את יחסי ארה"ב ורוסיה אל נקודת האבסורד, רק כדי לזכות בנקודות זכות במעגל הפוליטי הקרוב אליהם".

באשר לפגישה אפשרית בין מנהיגי ארה"ב ורוסיה, פוטין אמר כי ישמח לפגוש את טראמפ במהלך הפסגה הארקטית שתתקיים בחודש ספםטמבר בפינלנד.