התוכנית הסודית לפורים
התוכנית הסודית לפורים איור: עדי דוד

"למדנו בבית הספר על מצוות פורים - משלוח מנות, מתנות לאביונים ומקרא מגילה.

מקרא מגילה זו מצווה שאני עושה כל שנה בקלות. כיף לי להגיע לבית הכנסת, לפגוש את כל החברים מחופשים, ולהתחרות איתם מי מרעיש ראשון מיד עם קריאת 'המן'.

"לגבי משלוח מנות אני לא מרגיש שאני חלק מהמצווה. אמנם אני מביא מנות לחברים, אבל מה שבמשלוח לא אני קניתי. כל שנה אבא ואמא מביאים מהחנות כלים וממתקים, וכל אחד מאיתנו, הילדים, מסדר את משלוחי המנות שהוא רוצה לשלוח. הייתי רוצה לתת משלוח משלי, לא משהו שההורים קנו, אלא משהו שאני השקעתי בו ושייך לי.

"את מצוות מתנות לאביונים אין לי שום דרך לקיים, כי אין לי כסף משל עצמי, ועניים בדרך כלל לא פונים לילדים כדי לקבל צדקה. החלטתי שהשנה אקיים בעצמי את כל שלוש המצוות. זה לא קל, כי עדיין אין לי כסף משל עצמי, אבל בשביל זה הכנתי תוכנית.

"בשנה שעברה, כשכולם העבירו משלוחי מנות, גברת פולק השכנה ביקשה שאקח למענה כמה משלוחים למשפחות בשכונה. בחלק מהבתים שאליהם הגעתי קיבלתי עוד משלוח או שניים שביקשו ממני לקחת בדרכי. מצאתי את עצמי מעביר משלוחי מנות ברחובות הסמוכים לשלנו. לכן השנה החלטתי לעשות מזה עסק. התקשרתי לגברת פולק ושאלתי אותה אם תרצה שנסכם מראש שאעביר למענה את המשלוחים. בתמורה ביקשתי שתשלם לי בשתי מנות שתעניק לי, כך שיהיו שלי ואוכל לקיים איתן את מצוות משלוח מנות. גברת פולק שמחה וסיפרה לי על חברה שלה, ממועדון הקשישים, שזקוקה גם היא לעזרה מאותו הסוג. אחרי כמה שיחות טלפון, מצאתי את עצמי עם רשימה של אנשים שאליהם אגיע כדי לשמש שליח להעברת משלוחי המנות. עם כל אחד קבעתי שעה, וגם סיכמנו על התשלום. שתי מנות.

"לפי החישוב שלי, אצליח להרכיב מכל ה'תשלומים' שאקבל שני משלוחי מנות מאוד גדולים ומאוד מפוארים. כך אקיים את מצוות משלוח מנות, אבל לא רק. אני מתכוון לקיים איתן גם את מצוות מתנות לאביונים".

אחרי ההסבר שלי שירה הביטה בי בעיניים עגולות וגדולות. "אתה מתכוון לתת את המנות האלה לעניים?" היא שאלה. כשראתה שאני מהנהן בחיוך, התעגלו העיניים שלה יותר והפרצוף שלה כולו השתתף בתמיהה: "אבל אנחנו בכלל לא מכירים עניים, למי תיתן את המשלוחים?".

"היועצת של בית הספר סיפרה פעם שהיא גם עובדת סוציאלית בשכונה של מעוטי יכולת. היא סיפרה לנו את זה כשהיה מבצע איסוף מצרכי מזון וכלי בית בבית הספר. היא הדריכה את נהג המשאית, והם נסעו יחד לחלק את כל מה שנאסף על ידי תלמידי הכיתות הגבוהות. כשתכננתי את מבצע המצוות שלי התקשרתי אליה ראשונה. שאלתי אם היא מכירה שתי משפחות שמשלוחי המנות שלי יוכלו לעזור להן, והיא כל כך התפעלה שלא הפסיקה לברך אותי. היא אמרה שממילא בפורים היא צריכה להגיע לשכונה שבה גרות שתי משפחות נזקקות, ואם אסכים שהיא תהיה שליחת המצווה שלי, היא תשמח להעביר להן את המשלוחים שאכין".

שירה נראתה מלאת הערכה. "אם בפורים אתה מתכוון להסתובב בין הבתים עם המון משלוחי מנות בטח תזדקק להמון עזרה לסחוב. מי יעזור לך?" היא שאלה, ואני, שחיכיתי לשאלה הזאת, שמחתי מאוד. כבר מזמן רציתי לבקש ממנה שתשאיל לי לפורים את עגלת הבובות הענקית שקיבלה ליום ההולדת. העגלה תשלים את התחפושת שלי (אני מתכוון להתחפש לאמא), ותעזור לי בהעברת משלוחי המנות. לפי ההתפעלות שלה מהתוכנית שלי, נראה לי שהיא תסכים.