פועלים לקרב לבבות בחיפה
פועלים לקרב לבבות בחיפה צילום: קרוב ללב

ארגון 'קרוב ללב' מפרסם לקראת חג הפורים סקר דעות שנערך בקרב הציונות הדתית, על ידי מכון 'מסקר' המתמחה במגזר הדתי לאומי הבוחן את העמדות בנוגע לפעילות קרוב בין לבבות ואיחוי הקרעים בעם.

על פי תוצאות הסקר, רובם של בני הצינות הדתית (58%) סבורים כי פעילות קרוב בין לבבות ואיחוי הקרעים בעם היא השליחות החשובה ביותר כיום לעומת 6% שמוצאים אותה כ"מיותרת". עם זה, רק 20% מהנשאלים אמרו שירצו לקחת חלק פעיל בפעילות קירוב שונות.

בנוסף, 40% מהנשאלים ענו כי פעילות משותפת שלהם יחד עם בני המגזר החילוני הגבירה את תחושת הקרוב והאחדות. עם זה, רק 40% מהנשאלים חושבים כי נושא קירוב לבבות הנו תפקידה המרכזי של הציונות הדתית כיום.

ארגון 'קרוב ללב' מפיק מידי שנה אלפי ערכות ייחודיות המחולקות באמצעות פעילי הארגון. הפעילים הפזורים בכל רחבי הארץ מחלקים את הערכות לשכנים שאינם שומרי תורה ומצוות בבניינן או במקום העבודה, על מנת לעודד שיח פתוח ומחבר בין שכנים ולעודד אחדות וקרוב בין לבבות.

השנה, לקראת פורים הופקה מגילת אסתר ייחודית המספרת את סיפור המגילה כסיפור עיתונאי. בנוסף, ארגון 'קרוב ללב' יוצא השנה בקריאה לחדול ממנהג משלוח המנות לרשימת החברים וקרובי המשפחה ולהקדיש את מצוות משלוח המנות לטובת מכר או שכן שאיננו דתי.

על פי ממצאי הסקר עולה כי למרות האחוזים הגבוהים הרואים בקרוב לבבות משימה חשובה ביותר, רק מיעוט מהנשאלים אכן בחר לגור בשכנות לחילונים. למעלה מ-40 אחוזים מהנשאלים השיבו כי הם גרים ביישובים דתיים וכ- 26 אחוזים נוספים גרים בשכונה דתית, בתוך עיר מעורבת. רק כ- 32 אחוזים מהנשאלים ענו כי הם גרים בשכנות לתושבים חילונים.

משה וכטר, מנכ"ל קרוב ללב' הגיב לממצאי הסקר: "אמור הרבה ועשה מעט? לצערי, כמגזר אנו מדברים רבות על אחדות, קרוב לבבות ואיחוי קרעים בעם, אך לא מוכנים לקום בפועל ולעשות מעשה. לא מספיק לבוא לעצרת ביום האחדות ולא די בשותפות בעצומה בפייסבוק. אחדות עושים ברגליים, במרכזי הערים, בעבודה, ובעיקר מול השכנים. אנשים גרים בבניין שנים ולא מכירים את השכן שלהם. הם בטוחים שאין להם שפה משותפת, וגם הילדים לא מכירים כי הם לא לומדים באותם מוסדות. ואני שואל, איך נהיה עם אחד אם אדם לא מעז או לא מעוניין לדבר אפילו עם השכן שגר בקומה מעליו? אני מזמין את כל בית ישראל, את בני הציונות הדתית וגם את אחינו שאינם שומרי תורה ומצוות להצטרף למהפכה שאנו מובילים ב'קרוב ללב'."

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו