טראמפ אינו חשוד אנטישמיות - להיפך

יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי השתתף היום (חמישי) בכנס לרגל 120 שנה לייסוד ההסתדרות הציונית וחמישים שנה לאיחוד ירושלים שנערך במכללת אפרתה בירושלים.

שרנסקי התייחס לשאלת הקשר בין בחירת טראמפ לעלייה באנטישמיות בארה"ב ואמר "אי אפשר לקשור תהליכים כל כך עמוקים, ארוכי טווח, היסטוריים משמעותיים כמו חזרה של האנטישמיות, עם איזושהי התבטאות של פוליטיקאי זה או אחר. אין שום סיבה לחשוד בטראמפ כמי שמעורר ותומך באנטישמיות – להיפך!".

שרנסקי ציין כי "יש הרבה דעות קדומות בעולם, יש הרבה מאמצים לעשות דמוניזציה של היהודים במדינה היהודית. מה שקורה היום בארה"ב וזה מראה יותר טוב מדברים אחרים, שבסופו של דבר אין הבדל בין אנטישמיות של ימין ואנטי ישראליות של שמאל, בסוף זה מגיע לאותו מקום".

לשאלה האם הוא צופה עליה גדולה בעקבות גלי האנטישמיות בארה"ב השיב שרנסקי: "קיבוץ גלויות לא נמשך בגלל האנטישמיות. היום עולים כתוצאה מבחירה חופשית. עולה מי שרואה בישראל בית. לא צריך לבנות את התקוות שלנו על השנאה כלפינו".

"בלי ציונות היום אין קיום לשום קהילה יהודית בכל מקום בעולם. יש שני בלמים נגד התבוללות. אמונה וציונות אם אין לך קשר עם המסורת ועם מדינת ישראל הנכדים שלך לא יהיו יהודים. אם יש לפחות אחד מהם יש עם מה לעבוד, אם יש שניים אתה מבוטח. אם יש מהפכה אידאולוגית של המאה העשרים שניצחה וניצחה בגדול זו רק הציונות", קבע שרנסקי.

השר לעניני ירושלים ואיכות הסביבה זאב אלקין שבירך בפתח הכנס הציג את האתגרים המשמעותיים לחיזוקה של ירושלים המאוחדת, והדגיש במיוחד את סוגית החינוך במזרח ירושלים שסובל בעשרות השנים האחרונות מהפקרות משוועת של מדינת ישראל.

"בגל הפיגועים האחרון לראשונה המזרח ירושלמים הפכו לגורם הפעיל ביותר מבחינת השתתפות בפיגועים", הוסיף אלקין ואמר כי אחת הסיבות לכך היא ההחלטה שלנו להשלים עם המציאות ש- 95% ממערכת החינוך במזרח ירושלים כולל החינוך הממלכתי נשלט בידי הרשות הפלשתינאית.
אלקין אמר כי הרש"פ משקיעה שם כספים יותר ממדינת ישראל שמוגבלת ע"י החוק והבג"צ, בהענקת מימון לא שיוויוני לבתי ספר.

פרופ' שמואל סנדלר נשיא מכללת אמונה-אפרתה בירך על הכנס, ואמר כי יש כיום התעוררות ועיסוק גובר והולך בהגות ציונית בפרספקטיבה של דורות שרק מראה את גדולת ההוגים הציוניים, ואת הראייה המופלאה שלהם למרחוק.