קהלת, שמגר ומרדכי עם שלמה גרוניך בהקלטות
קהלת, שמגר ומרדכי עם שלמה גרוניך בהקלטות צילום: באדיבות המשפחה

הוליווד בנוסח אשכנז.

בפעם הראשונה שראיתי את הקליפ המדובר הייתי בטוח שמדובר בסרטון די מושקע של משרד ההסברה או של משרד התפוצות, רק אחר כך הובהר לי שזהו פרי השקעתם של החזן אלחנן שוורץ ואשתו ענת מקרני שומרון, לכבוד בר המצווה המשולש לשלושת תאומיהם.

בקליפ שזורים צילומים מקצועיים, ביניהם לא מעט צילומי אוויר מרשימים של שבעה מקומות בישראל - קבר שמואל הנביא, בית כנסת החורבה והר הזיתים, ההרדיון בגוש עציון, חברון, קרני שומרון ואלון שבות, לרקע היצירה הקולית 'הפטרת יתרו' בביצוע בני המשפחה והזמר-יוצר שלמה גרוניך, שגם עיבד ותזמר את הקטע.

חתיכת השקעה, אלחנן.

השקענו לא מעט. אבל יש פה שלוש מסיבות בר מצווה. החלטנו שלא לערוך מסיבה באמצע השבוע – אנחנו לא רואים בזה ערך או עניין כלשהו, זה סתם להחזיק אנשים. אז זו הדרך שלנו להזמין את כל המשפחה ואת כל עם ישראל והעולם לשמחה שלנו על ידי הקליפ הזה. הם יכולים להגיע מתי שהם רוצים, ללכת מתי שרוצים ולא חייבים להשאיר שיק.

בעידן שבו נערי בר מצווה מקליטים גרסאות כיסוי לשירים של סטטיק ובן-אל, אתם בחרתם בפרשה ובהפטרת בר המצווה.

אספר לך איך זה התחיל. לפני חמש שנים קנינו את האלבום 'מסע אל המקורות' של שלמה גרוניך ואחד השירים בדיסק הוא 'הפטרת יתרו'. גרוניך מתחיל את השיר כשהוא מקריא את ההפטרה ואז מצטרפים אפקטים קוליים מתוזמרים. מאוד אהבנו את האלבום הזה בכלל ואת השיר הזה בפרט ואז אשתי הציעה שנקליט גם משהו כזה לקראת בר המצווה של השלישייה.

האחים שוורץ בצילומי הקליפ
האחים שוורץ בצילומי הקליפ צילום: באדיבות המשפחה

כשהגיע הזמן ראינו שהפרשה וההפטרה הן בדיוק של פרשת 'יתרו' וזה היה כמו סימן משמיים שאנחנו חייבים לעשות את זה. לא רצינו לעשות את הביצוע בדיוק כמו אצל גרוניך ולקחת את ההפטרה כמות שהיא ולכן כתבתי לחן שישלב את ההפטרה עם הפרשה – שבשתיהן יש המון חומר – 'עשרת הדברות', "וכל העם רואים את הקולות ואת הלפידים", "ילד יולד לנו" ועוד. הכל התחבר לנו יחד.

ואיך הגעתם לשלמה גרוניך?

אחרי שחיברתי את הלחן התקשרתי למנהל של גרוניך שקישר אותנו אליו, השמעתי לו דרך הטלפון את הלחן ושלמה התלהב ואמר שהוא רוצה להתקדם איתנו. ככה התחלנו.

איך הילדים הגיבו להצעה לשיר ולהצטלם לקליפ?

בשנים האחרונות אני לוקח את המשפחה איתי לחו"ל כשאני מחזן בחגים והילדים תמיד שותפים איתי ועומדים לידי בתפילה. הם מכירים את התפילה ואת הלחנים ויש להם הרקע המוזיקלי. לקחתי אותם לשיעורי פיתוח קול והם שיתפו פעולה. הצילומים וההקלטות היוו חוויה גדולה מבחינתם, טיילנו בכל מיני מקומות במהלך הצילומים. על כל מקום יש המון סיפורים קטנים והכל היה לדבר אחד בהפקה.

גם אשתך, ענת, הצטרפה לשיר ולקליפ.

נכון. קיבלנו כמה הערות מבחינת 'קול באישה', אבל השתדלנו לשמור את המסגרת כפי שאנחנו מבינים וכפי שנכון לנו. גם כשענת שרה אני שר איתה והיא לא שרה לבד וגם זה בפלייבק, היא לא שרה חי.

מה העלות של ההפקה הגרנדיוזית הזו?

חסכנו המון בעלויות בגלל שהגענו מוכנים. ידעתי בדיוק מה אני רוצה הן מבחינת ההפקה הקולית והאולפן והן מבחינת הצילומים. וזה חוסך בעלויות. בסופו של דבר זה הסתכם בכמה עשרות אלפי שקלים. אבל זה נראה מיליון דולר.

מתוך הקליפ 'הפטרת יתרו'
מתוך הקליפ 'הפטרת יתרו' צילום: באדיבות המשפחה

לשלישייה שלכם יש שמות מעניינים – מרדכי, קהלת ושמגר. והשאלה המתבקשת היא למה 'מרדכי'?

(אלחנן צוחק): 'מרדכי' זה סבא שלי, והבן קרוי על שמו. 'קהלת' – ענת רצתה לקרוא על שם אבא שלה – 'שלמה', ואמרנו ש'קהלת' זה גם שם יפה, מעניין ומלא במשמעות וגם 'שלמה'. 'שמגר' – לאשתי קוראים ענת אז התחבר לנו – 'שמגר בן ענת' שהיה שופט.

וכשהחזקת בברית את השלושה, איך החלטת מי ייקרא 'מרדכי' ומי 'שמגר'?

האמת היא שידענו מההתחלה מי יהיה כל אחד. זה היה ברור לנו באיזה שם נקרא לכל אחד מהבנים.

עיבד את היצירה. שלמה גרוניך עם משפחת שוורץ
עיבד את היצירה. שלמה גרוניך עם משפחת שוורץ צילום: באדיבות המשפחה

אחרי הפקת בר מצווה שכזו, מה אתם מתכננים לשלישייה לחתונה?

בעזרת השם שכל אחד יתחתן עם בחירת לבו כשיחפוץ וכשיהיה מוכן לכך. האמת שגם את השיר הזה עשינו בעיקר כמזכרת בעלת ערך מבר המצווה ואני שמח שזה מגיע לעוד ועוד מקומות. המטרה לא הייתה להוציא 'סינגל' או שהשיר יהיה בפלייליסט ואפילו שלמה גרוניך טען בהתחלה שזה ארוך מידיי לשיר (מעל 8 דקות. ע.ס.), אבל שוב – זו לא הייתה המטרה, ואחרי שהסברנו לו את זה – גם שלמה הסכים איתנו.