למצוא את שביל הפוריות

הסופרת ומאמנת הפוריות, גלית פרידמן, מספרת על לידת ספרה "החיים שבתוכך" שנולד מחוויות שעברה ומשינוי בחייה.

תגיות: פוריות לידה
חנה רוברטס , ז' באדר תשע"ז

השקת הספר "החיים שבתוכך"
השקת הספר "החיים שבתוכך"
צילום: אריאל כהן סלקי

הסופרת גלית פרידמן מספרת בראיון לערוץ 7 על התהליך האישי שהביא אותה לכתוב את ספרה "החיים שבתוכך" - ועל דרכה המפתיעה שגרמה לה בין השאר להפסקת עבודתה כמורה לאנגלית.

מה הביא אותך לכתוב ספר?

"אחרי ששני הבנים שלי נולדו לאחר תקופה של המתנה ארוכה, טיפולים וחוסר וודאות, הבנתי שאני לומדת כאן משהו משמעותי שצריך להיאמר. הגעתי לתובנות ורציתי לשתף אותן עם עוד אנשים. הרגשתי כאילו זה משהו בתוכי שרוצה לצאת אבל לא יכולתי פשוט לתת לו לצאת, הייתי צריכה קודם להבין אותו ואת עצמי".

"בינתיים קרו דברים נוספים בחיי, התחלתי לעזור לנשים אחרות, לא בצורה רשמית אלא 'על הדרך' וראיתי שזה עובד, הן סיפרו לי שזה חיזק אותן, נתן להן כוחות להמשיך הלאה ואפילו ייחסו את אותה עזרה כדבר שקידם אותן להריונות שלהן. זה דבר שמאד שימח אותי. הדבר השני הוא שהתחלתי ללמוד במכללת 'כוונה' בירושלים וראיתי שזה מתחבר לכל המהלך שממילא קורה בחיים שלי".

מה הביא אותך ללמוד אימון?

"זה סיפור מצחיק. זה בעצם לא קרה 'בכוונה'. בעלי החליט שללמוד שם יחד יכול להיות העשרה זוגית עבורנו. אני שמחתי לעשות משהו בשביל העשרה זוגית אבל לאורך שנה שלמה? והוא דווקא חשב שזה רעיון טוב".

אז עשית קורס אימון עם בעלך?

"כן. הלכנו לשם בשביל העשרה ובשביל הכיף. בסופו של דבר הוא נשאר עם 'העשרה' ואני לקחתי את זה כהכשרה. אני ראיתי שם את הכיוון שמתאים לי – לעזור לאנשים ללוות אותם דרך האתגר שהם עוברים בחיים. ובעצם שם הוכשרתי להיות מכוונת (מאמנת) ומנחת קבוצות".

"כשהייתי צריכה לבחור נישה, זה כבר היה לי ברור כבר מה. עם הזמן עשיתי כל מיני שינויים נוספים בחיים שלי במטרה למצוא את שביל הפוריות שלי, את צורת החיים בה אני אהיה פורייה ביותר, תרתי משמע. שם עברתי תהליך גדול של הקשבה פנימה, לצרכים הפנימיים שמחכים לקבל את מקומם, לרצונות שרוצים להתממש ולצאת מתוכי מן הכוח אל הפועל. היו שלושה דברים עיקריים – לתת הרצאות לשיר ולכתוב".

וכך התחלת לכתוב את הספר שלך?

"בדיוק. הכתיבה היא חלק ממני, וכשהבנתי שיש לי דברים לומר לעולם, הכתיבה היתה ועדיין, הדרך שלי לעשות זאת".

פרידמן התחילה לכתוב את ספרה לפני כמעט שנתיים עם ליווי מקצועי אך ידעה כבר מהרגע הראשון מה עומד לצאת מתחת ידה: "היינו קבוצה קטנה שבמשך כמעט עשרה חודשים ליווה אותנו שמעיה דוד. בליווי האישי שלו עברתי את התהליך הכתיבה וההפקה של הספר. ממש ליווה אותו בכל השלבים צעד צעד".

"אבל אני בתוכי תמיד ידעתי שהספר הזה הולך לצאת לאור, לא משנה מה. הרגשתי כאילו לספר הזה יש חיים משלו, אני חווה את ההריון שלו ובסופו של דבר, רוצה או לא, הוא יצטרך להיוולד".

איך ההרגשה שאת לא זאת שמחליטה יותר?

"אני כבר רגילה לזה. כל הניסיון הזה והקשיים בעקבותיו הביאו אותי לשחרר שליטה, הרבה החלטות לא אני קיבלתי. הייתי מסתכלת למעלה ואומרת: 'מה אתה רוצה ממני? אני יודעת שזה לא אני, אלא אתה הבאת אותי לכאן אז גם תגיד לי איך לצאת ואני אצא. כי אם כל הדבר הזה היה תלוי בי, אני לא הייתי מגיעה לכאן, בחיים!' ".

"הדבר המדהים שקרה הוא ששלושה חודשים אחרי שהתחלתי לכתוב הריתי את התינוקת שלי. יש חיזוק יותר גדול מזה? אני מרגישה שתחילת הכתיבה ושאר השינויים שעשיתי בחיי גרמו ל להרגיש חופשיה ופורייה במובן הרחב אז גם הגוף הושפע מזה וההיריון, ברוך ה', הגיע".

את מרגישה שתהליך הכתיבה שינה את התהליך בו את מלווה ועוזרת לנשים שמחכות לילד?

"זה עשה את זה בהיר יותר. הבנתי, מתוך כל מה שלמדתי, מה נכון לי, מה עוזר באמת לאותן נשים, כמוני, ומה פחות. אני יכולה גם לומר שזה חיזק אותי. יש הבדל בין להרגיש שזה טוב לבין לכתוב את זה בספר שיוצא לאור. זה גרם לי לעמוד יותר יציבה מאחורי המילים. הדרך הזאת לגלות את שביל הפוריות שלי גם כשהיא, מאיזושהי סיבה, תקועה. ובאופן אישי, זה עזר לי להתמודד עם ההמתנה שלי יותר בטבעיות ובקלות".

"עוד דבר קרה והוא שכל החלקים של התהליך שלי עם עצמי ושלי עם נשים אחרות פתאום הפך למשהו שלם. אחרי שסיימתי לכתוב את הספר הייתי אסירת תודה על כל מה שקרה. חשבתי – וואו, מה שיצא מזה! ועכשיו אני לא בספק אלא בטוחה שכל מה שעברתי – היה שווה את זה".

הספר יוצא בימים אלה בשפה העברית אך גלית כבר מתכננת לתרגם אותו לאנגלית ואף מאמינה שיבוא גם ספר נוסף בהמשך: "מאד נהניתי לכתוב, אני רוצה, ואפילו רואה את זה קורה אבל לא עכשיו. קודם ניתן לספר הזה לצאת ואחר כך נראה מה הלאה".

מה המסר שלך לקוראים?

"שבזמן שמשהו אחד תקוע בחיים, כן לנסות לטפל בו, אבל בינתיים לחיות את החיים במלואם, לחפש תחומים שאתם אוהבים ומצליחים בהם, להיכנס אליהם, לפתח לקדם אותם בחייכם ולתת לעצמכם לחוש את אותה תחושת חוזק, שמחה וסיפוק שהם אלו שיעזרו לכם לטפל באותו תחום "תקוע".

המסר הזה הוא לכולם.

"לחלוטין. זה לא רק מסר לכולם אלא גם ספר לכולם. כל אישה שתקרא את הספר, תמצא בו את עצמה, ותקבל מהמסרים והרעיונות שיש בו. גם אם אין לה בעיות פוריות".טוען....