מערער. הרב יונה מצגר
מערער. הרב יונה מצגרצילום: פלאש 90

הרב יונה מצגר, שהיה הרב הראשי והודה בקבלת שוחד של מיליוני שקלים ובעבירות מס, הגיש לבית המשפט העליון ערעור על גזר הדין שנגזר עליו בבית המשפט המחוזי - מאסר של ארבע שנים וחצי.

הרב מצגר ביקש מביהמ"ש העליון לקיים את הדיון בערעור לפני מועד כניסתו לכלא, בעוד חודשיים, כך דווח בקול ישראל.

נזכיר כי שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה יועד הכהן, גזר לפני כשבוע וחצי עונש של ארבע שנות מאסר וחצי על הרב הראשי לישראל לשעבר, יונה מצגר, שהודה בשורה של עבירות שוחד במסגרת הסדר טיעון.

השופט לא קיבל את הסדר הטיעון בין הרב מצגר לפרקליטות בעניין העונש, בו הוסכם כי על הרב מצגר יגזרו שלוש שנות מאסר וחצי, והחמיר בעונש המאסר שנגזר על הרב מצגר.

כחלק מעסקת הטיעון הוגש נגד הרב מצגר כתב אישום מתוקן, בו נטען כי הרב מצגר ביצע במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל, עבירות רבות ובהן לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, ועבירות מס, תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם. כמו כן במהלך חקירת התיק ביצע הרב מצגר עבירות של שיבוש מהלכי משפט.

במהלך ביצוע העבירות וכתוצאה מהן, קיבל הרב שוחד בסך כולל של כ-5 מיליון ש''ח ומתוכם נטל לכיסו סך של כ-3 מיליון ש''ח, לאחר שהתחלק בכספי השוחד עם נהגו, ששימש כשליחו לקבלת כספי העבירות. שאר הכסף עבר לנהגו. כתב האישום המתוקן כולל שישה אישומים בהם מואשם הרב מצגר.

בגזר הדין ציין השופט, "אני סבור כי העונש שהיה ראוי לגזור לנאשם, בתוך המתחם שקבעתי לעיל, אלמלא הסדר הטיעון , עומד על 7 שנות מאסר בפועל".

השופט הוסיף, "אין בידי לאשר את ההסדר שאליו הגיעו הצדדים, בכל הנוגע לקביעת עונש המאסר. זאת בשל נסיבותיהם החמורות והמסלידות של העבירות בהן הורשע ובשל מאפייניהן. כעולה מהן קיים הנאשם, תוך שימוש בתפקידו הציבורי הרם ובמעמד, בהשפעה ובקשרים שהקנה לו, מעין 'מיזם עסקי' מסועף ושיטתי שהתמשך לאורך שנים, שמטרתו קבלת שלמונים בסכומים גבוהים מגורמים שונים ומגוונים".