בית הקברות של נשכחי ירושלים? לא עוד

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, השתתף בטקס שנערך בבית העלמין סמבוסקי בירושלים לרגל ז' באדר, יום פטירת משה רבנו.

חזקי ברוך , ז' באדר תשע"ז

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, נאם היום (ראשון) בטקס שנערך בבית העלמין סמבוסקי בירושלים לרגל ז' באדר, יום פטירת משה רבנו ביוזמת מדרשת ראשית ירושלים.

בטקס השתתפו גם הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, יו"ר מועצת בתי העלמין בירושלים הרב הלל הורוביץ, מנכ"ל מרכז ישיבות בני עקיבא אלחנן גלט, קבוצת תיירים מארה"ב ותלמידים מישיבות "חורב" ו"אדרת".

בן דהן התייחס בדבריו לאירועי האנטישמיות האחרונים בארה"ב, "דווקא בימים אלו בהם אנחנו שומעים על מקרים של ניתוץ מצבות בארה"ב, אם הדמוקרטיות, אנחנו נמצאים כדי לומר - לא שכחנו את עניי ירושלים. אנחנו פה כדי לתקן, כדי לשמר את המקום. בית הקברות הזה לא יהיה עוד בית הקברות של נשכחי ירושלים אלא בית הקברות של יקירי ירושלים".

בהמשך קרא הרב בן דהן להחלת ריבונות על כל יו"ש: "גם הטמונים כאן, בעצם קבורתם במקום הזה, סייעו למאבק לשמירת ירושלים עיר הקודש, בירת ישראל הנצחית, בריבונות ישראלית. כשם שירושלים נמצאת בריבונות ישראלית מלאה, עלינו לפעול שכל חלקי ארץ ישראל על שלל אתריה התנ"כיים, כמו חברון, כמו כל חלקי יהודה ושומרון, יהיו בריבונות ישראלית מלאה".

"אבל דווקא כאן, מול קבריהם, אי אפשר שלא להיזכר באימרה התלמודית ממסכת נדרים: 'היזהרו בבני עניים שמהם תצא תורה'. ואני מוסיף: היזהרו בקברי עניים, שמהם תצא ריבונות. בית קברות בארץ ישראל אינו סתם מקום בו מוצאות העצמות מנוחה אחרונה בעלמא. יש לה גם משמעות רוחנית, לאומית. כאשר אברהם אבינו, אבי האומה, מבקש לעשות מעשה שיפגין את אדנותו על ארץ ישראל, את מימוש ההבטחה 'לזרעך אתן את הארץ הזאת', הוא קונה אחוזת קבר לקבור את שרה, את השדה ואת מערת המכפלה בחברון. קברי האבות הם האחיזה הממשית הראשונה של האומה בארץ ישראל", הוסיף הרב בן דהן.

רכזת הדרכה ב''בראשית ירושלים'', רעות אודם, אמרה במהלך הטקס, "300 תלמידי ישיבת מבת-ים, חורב ירושלים וישיבת נתיבות הגיעו לכאן הבוקר וניקו את בית הקברות והוסיפו עוד נדבך בבניינה של ירושלים. לצערנו בגלל שבית העלמין אינו מגודר הוא חשוף לביזיון יום יומי. אנחנו בראשית עושים הכל כדי שבית העלמין סמבוסקי והטמונים בו יקבלו את הכבוד הראוי להם".

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו אמר בטקס, "אנו מבקשים מחילה מכל הנפטרים כאן. בחייהם הם היו בפינה ולא ביחס הראוי וכאשר נפטרו הניחו אותם כאן ובית הקברות האלה לא נשמר בצורה שבה היה ראוי להישמר. כולנו עומדים כאן ומשקיפים על ההר ומבקשים מהם מחילה. אנחנו כאן היום כדי לתת לכם את הכבוד ולדעת שמעכשיו עלינו להתייחס בכבוד לחיים ולמתים".

יו"ר מועצת בתי העלמין בירושלים הרב הלל הורוביץ, אמר בטקס, "שמענו הבוקר ובמהלך השבועות האחרונים שברחבי אמריקה יש אנטישמיות על ידי חילולי קברים. אל לנו להלין מה שקורה באמריקה כי כאן עד לפני שנה וחצי בכל יום ובכל שבוע מצבות נופצו וחוללו. ב"ה בשנה האחרונה יש שינוי ואין פגיעה בקברים בהר הזיתים ואני מודה לכאן לכל הציבור שהגיע להר הזיתים וחיזקו את המקום. אני מקווה שגם כאן בבית העלמין סמבוסקי נדע לשמור על קדושת וכבוד המקום והנפטרים בו".טוען....