בסיסי צה"ל ביו"ש גורמים נזק סביבתי

בדיון בועדת הפנים של הכנסת התברר כי בסיסי צה"ל ביהודה ושומרון אינם מחוברים למערכות ביוב תקניות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' באדר תשע"ז

בסיסי צה"ל ביו"ש גורמים נזק סביבתי-ערוץ 7
ח"כ דודי אמסלם
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת הפנים של הכנסת דנה היום בנזק הסביבתי שגורמים בסיסים צבאיים ביהודה ושומרון, שאינם מחוברים למערכות ביוב תקניות.

"אין ספק שהעובדה שהריבון זלזל הרבה שנים ולא חיבר את מחנות צה"ל ביו"ש לביוב, גורם נזק", סיפר יצחק מאיר, מנכ"ל איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה.

לדבריו, "ראשי מועצות לוקחים הלוואות במאות מיליונים כדי להסדיר את הביוב, והבסיס לידם מזלזל ומזהם. עם זאת אין ספק שלאחרונה רואים שינוי גדול בעיקר בבסיסים קבועים. עיקר הבעיה במחסומים. הם האחרונים בתור להסדרה".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם תהה מתי ייפתר המצב. איתן הרם, נציג משרד הביטחון ענה כי "במעלה אפרים היינו מחוברים ליישוב והמט"ש שלהם קרס. אנחנו כלולים בפתרון שלהם. זה יקח שנתיים. אלה תהליכים שלוקחים שנתיים-שלוש. במגן דן אנחנו רצים אחרי ראש המועצה והוא לא מוכן לפתור יחד אתנו. שם השפכים שלו מגיעים אלינו. לפעמים אין רצון לפתור. אנחנו ממשיכים לעבוד. משקיעים כספים. יש לנו אחריות. יש הרבה התקדמות".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם שאל אותו, "אתה מכיר מתקן אזרחי מכובד שלא מחובר לביוב?". הנציג ענה כי "המתקנים מחוברים לביוב, רק שהוא לא עומד בתקנים עדכניים. זה לא זורם לואדי".

אמסלם המשיך והיקשה, "יש מקומות שמשרד הבריאות הורה לכם לפנות בריכות חמצון כי הזיהום חודר למי שתיה. אנשים שותים את המים שאתם מזהמים. אם זה היה גוף אחר שאיננו צה"ל, מישהו היה נותן לזה להתנהל כך?".

הוא נענה כי "הפקטור המרכזי הוא היקף התקציב. זה יקח כמה שנים. עד 2020 ישקיעו 110 מיליון שקלים ויחוברו עוד 18 בסיסים".

אמסלם סיכם את הדיון ואמר, "אף אחד לא היה נותן לכנסת לתפקד אם הביוב שלה היה זורם בחוץ, אבל ביו"ש אתם הריבון. הכל בסדר. רוב הבסיסים ישנים. בזמנו הייתה פחות מודעות. היום אנו בעידן אחר, כבר מבינים שזה לא רק ריח לא טוב באף. אנשים מתים מזה".

הוא הודיע כי הוועדה תקיים דיון מעקב בתחילת המושב הבא ודרש שבדיון זה יוצגו כל בסיסי צה"ל שיש בעיה עם חיבורם לביוב תקני ותוכניות עבודה, כולל תקציבים.