קריאה לחרם על ישראל. ארכיון
קריאה לחרם על ישראל. ארכיוןצילום: רויטרס

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הכניסה לישראל של חבר הכנסת רועי פולקמן וקבוצת חברי כנסת (ההצעה הונחה במקור ע"י ח"כ ינון מגל).

בהצעה נאמר כי לא יינתנו אשרה ורישיון ישיבה מכל סוג שהוא, לאדם שאינו אזרח ישראלי או תושב קבע בישראל, אם הוא, הארגון או הגוף שהוא פועל עבורם, פרסם ביודעין קריאה פומבי להטיל חרם על מדינת ישראל או התחייב להשתתף בחרם כאמור.

עוד נאמר כי שר הפנים יהיה רשאי לתת אשרה ורישיון לאדם כאמור, מטעמים מיוחדים שיירשמו.

בדברי ההסבר נכתב: "בשנים האחרונות גוברות הקריאות לחרם על מדינת ישראל. נראה כי זוהי חזית חדשה של מלחמה כנגד ישראל, אשר עד כה נמנעה המדינה מלהיערך אליה כראוי. הצעת חוק זו באה למנוע מאנשים או מנציגים של חברות, עמותות או ארגונים הקוראים לחרם על ישראל, לפעול בתוך שטחי מדינת ישראל לקידום רעיונותיהם."

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד אמסלם, אמר הערב, "יש דבר בסיסי ויסודי, מי שמשפיל אותי אני לא נותן לו להיכנס אלי הביתה. יש לנו כבוד, מי שמעליב אותנו אנחנו מגיבים. החוק הזה הוא בסיסי. אנחנו לא נגד ביקורת לגיטימית, אין קשר בין זה לבין לקרוא לחרם על מדינת ישראל, שזה חציית קווים אדומים. לא מדובר בחרם רק על ההתנחלויות, אל על המדינה כמדינה, הם לא עושים אבחנה. מדובר באנשים שלדעתי הם בכלל אנטישמים".

ח"כ איימן עודה, מהרשימה המשותפת, סיפר כי היה לפני שבועיים בארה"ב, "ראיתי שם אלפי יהודים שתומכים בחרם נגד ההתנחלויות, אלה אנשים לא נגד המדינה אלא נגד הכיבוש. אני נגד הכיבוש ובעד חרם על התנחלויות שהם פשע מלחמה וגניבת אדמה של אנשים פרטיים. אז להגיד שאנשים לא ייכנסו בגלל שהם תומכים בחרם על ההתנחלויות, אז הכיבוש עוד יעשה מהמדינה מדינה מצורעת בכל העולם."

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הוסיף "יש ויכוח לגיטימי על איך לפתור את הסכסוך. מה שכואב לי זה שבתוך ניהול המחלוקת, אתם מאבדים קצת מהבריאות הטבעית של עם ומדינה. אני שומע מהצד השמאלי התנכרות וסלידה מחבלי המולדת שלנו. מה בסך הכל החוק הזה? הדבר הכי טבעי של אדם בריא שאוהב את אוהביו ושונא את שונאיו, שלא נותן את הלחי השנייה. מדינה עם היגיון בריא שלא רוצה לעזור למי שפוגע בה, ולא מאפשרת להשתמש בתשתיות שלנו לחתירה נגדנו."

בקריאה שלישית תמכו 46 והתנגדו 28.