לא היה ולא נברא
לא היה ולא נברא צילום מסך

באתר הכנסת מופיעים שקרים גמורים לגבי מקורו של יום האישה הבינלאומי, אשר נועדו להסוות את מקורו הקומוניסטי של המועד.

"יום האישה" הוא המצאה של התנועה הקומוניסטית, שמטרתו להפיץ תעמולה בקרב נשים, ולהסית אותן נגד חיי משפחה וזוגיות. הוא צויין לראשונה ב-1909 ע"י סוציאליסטים בארה"ב והפך לחג רשמי בברית המועצות מייד לאחר המהפכה ב-1917.

ואולם, בתיאור מקור המועד כותב אתר הכנסת:

"ב-8 במרס 1857 פתחו מאות פועלות במפעלי הטקסטיל בניו-יורק בשביתת מחאה על שכרן הנמוך, על שעות העבודה הארוכות ועל התנאים הבלתי-אנושיים שבהם הועסקו. היתה זו אחת הפעמים הראשונות בהיסטוריה שנשים עובדות התארגנו לפעולת מחאה. כעבור שנתיים הקימו נשים אלה את ארגון העובדים הראשון, וההפגנות היו למסורת שהתקיימה שנה אחר שנה".

הסיפור על ההפגנה ב-1857 הוא סיפור מומצא, כפי שמוסבר בערך אודות "יום האישה" ויקיפדיה:

"ישנה טענה פופולרית אשר צצה בחוגים קומוניסטים צרפתיים לפיה נשים במפעלי ביגוד וטקסטיל קיימו מחאה ב-8 במרץ 1857 בניו יורק. על פי הטענה העובדות מחו כביכול נגד תנאי העבודה הגרועים והשכר הנמוך והן הותקפו ופוזרו על ידי המשטרה. עוד נטען כי אירוע זה הוביל לעצרת לציון יום השנה ה-50 שלו בשנת 1907. ההיסטוריונית טמה קפלן מסבירה כי 'אף אחד מהאירועים לא התרחש, אבל אירופאים רבים סבורים שב-8 במרץ 1907 נחנך יום האישה הבינלאומי'".

הערך בוויקיפדיה מבוסס על מקורות מחקריים מרובים.

לפי ויקיפדיה, ההיסטוריוניות ליליאן קנדל ופרנסואז פיק משערות כי הסיבה לאגדה על שנת 1857, היא שהקומוניסטים "רצו לנתק את יום האישה הבינלאומי מן הבסיס שלו בהיסטוריה הסובייטית ולנסות לייחס לו מקור יותר 'בינלאומי', אשר יוכל להצטייר כעתיק יותר מהבולשביזם וספונטני יותר מאשר החלטה של הקונגרס הבינלאומי של נשים סוציאליסטיות או יוזמה של אותן נשים המזוהות עם המפלגה".

כמובן שלמי שכתב את הערך על יום האישה באתר הכנסת יש גישה לוויקיפדיה, ולכן נשאלת השאלה, מדוע האתר ממחזר שקר קומוניסטי על מקור החג הזה.