דגן בפתיחת מטה טראמפ בשומרון
דגן בפתיחת מטה טראמפ בשומרון צילום: מועצת שומרון

ג'ייסון גרינבלט, שליחו ויועצו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ, לא הסתפק בפגישות עם ראש הממשלה ואנשיו ומנגד עם יו"ר הרש"פ ואנשיו, אלא לראשונה מצא לנכון לפגוש גם את ראשי המתיישבים ביו"ש. עם אחד מהם, ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, שוחחנו על הפגישה.

דגן מקפיד שלא לחשוף פרטים מתוך השיחה עם גרינבלט, אך עם זאת מציין כי השיחה התקיימה באווירה נעימה והשליח האמריקאי "היה קשוב ושאל שאלות, מדובר באדם רציני פתוח ואוהב ישראל", אומר דגן המקפיד לציין כי התחנך על העיקרון לפיו מה שהיה בפגישה נשאר בפגישה.

בעקבות דבריו אלה נשאל דגן אם הוא עדיין מחזיק בעמדה בה נקט בעבר ולפיה ממשל טראמפ לא יכול להיות יותר ימני מממשלת ישראל, הממשל מצפה למעשה לשמוע מנתניהו מה הוא חושב ומה הוא מעוניין לקדם. "אני חוזר על עמדתי שאותה אמרתי עוד לפני הבחירות וגם לאחריהן, ולכן גם תמכתי במועמדות טראמפ לנשיאות בצורה גלויה, למרות שחטפתי על כך בתקשורת הישראלית והאמריקאית, אני אומר זאת שוב - הממשל הזה הוא אוהד לישראל כפי שלא היה מעולם, זה ממשל טוב שרוצה לעשות טוב לישראל, אבל כמו תמיד הממשל האמריקאי יהיה בין ישראל לעולם המוסלמי בגלל אינטרסים שלהם מול רוסיה, סין מדינות סוניות ועוד.

בעוד אובמה היה בתווך לכיוון הערבים הממשל הנוכחי יהיה בתווך לכיוון היהודים, ולכן אני אומר שממשל אוהד שכזה ייתן אפשרות לממשלה ישראלית שטענה עד כה שתחת אובמה אי אפשר לזוז – ואני התנגדתי לכך וסברתי שהיה צריך להתעמת עם ממשל אובמה ולהבהיר שאנחנו בונים את לב המולדת שלנו כי זה מה שטוב לישראל וזו המדינה שלנו – גם למי שטען כך היום אין עוד תירוצים".

עם כל תחושתו הטובה בעקבות המפגש עם גרינבלט מקפיד דגן להבהיר: "אני לא באופוריה, כי הציפייה והדרישה שלי כאזרח ישראלי היא מראש הממשלה שלנו ומשרי הממשלה שלנו. אני אזרח ישראלי אני מצפה מהממשלה שלי והתביעות שלי הם רק ממנה. הדבר השני, הגישה של הממשל החדש היא שלא רק מדברים על המתיישבים אלא עם המתיישבים בצורה גלויה ועל השולחן, עצם הפגישה חשובה, אבל אני מעריך שממשל טראמפ יגנה את ישראל על ההתיישבות ועל עוד דברים. אין לי ציפייה ממנו, אבל אני מצפה שהוא לא יילחם או שיגנה ויסתפק בכך. מציאות שכזו נותנת לממשלה אופק להחלת ריבונות על ההתיישבות ולקיים תנופת בנייה. אין שום הסבר למה תחת ממשל אוהד שכזה המצב יהיה כמו בשמונה השנים הקשות והנוראיות של ברק חוסיין אובמה. אין שום דרך להסביר את זה. יהיה צורך להקים ישובים חדשים".

דגן מוסיף ומציג תזכורת היסטורית: "לא הייתה החלטה משמעותית של ישראל ללא התנגדות אמריקאית, מאז הכרזת המדינה דרך היציאה למתקפת המנע, ריבונות בגולן והפצצת הכור בעיראק, כל אלה ואחרים קרו בצל גינוי אמריקאי. לא קרה כלום. לא מורידים במשכורת של ראש הממשלה אם יש גינוי. לא קרה כלום. הציפייה היא שראש הממשלה ינקוט בצעדים שהוא מאמין בהם. יש לנו ממשלה לאומית שקיבלה אמון מוסרי ופוליטי מהציבור שמבין שיהודה ושומרון שייכים לנו, שהם לב ארץ ישראל, שההתיישבות היא עורף ביטחוני שגם יוריד את מחירי הדיור".

"אני קורא לראש הממשלה לא לפספס את העידן ההיסטורי הזה", אומר דגן ושוב ומדגיש: "ראש הממשלה יקבל גינויים מטראמפ על זה ועל דברים אחרים, אבל זה הממשל האוהד ביותר לישראל. הוא לא יסכים איתנו ולא חייב להסכים איתנו על הכול, אבל אנחנו כאזרחי ישראל פונים לממשלת ישראל שאם היא רוצה היא יכולה לחולל שינוי היסטורי בירושלים וביהודה ושומרון".

עוד נשאל דגן אם הוא שותף לאכזבה כלשהי מממשל טראמפ, כפי שרבים מדוברי הימין מביעים בימים האחרונים. דגן משיב בשלילה מוחלטת: "גם בבמה הזו בערוץ 7 אמרתי עוד לפני הבחירות, הממשל הזה הוא לא 'הבית היהודי' ולא 'האיחוד הלאומי' או הליכוד. יש לו אינטרסים גלובליים ככלליים ומדיניים שונים משל ישראל, אבל זהו הממשל האוהד ביותר וככזה הוא נותן לנו כוח לעשות שינויים. אני חושב שהיחסים עם ארה"ב היו צעצוע של השמאל ועכשיו לקחו להם אותו. אין עוד תירוץ. הם יגנו אותנו וזה בסדר גמור, אבל הם לא יילחמו בנו באובססיביות כמו אובמה".

לטעמו כדי להוכיח את היותה מתווך הוגן תשמור תמיד ארה"ב על מעמדה בתווך ולשם כך היא גם תגנה את מדיניות ישראל, אך לא מעבר לכך. "מי שטען שלא ניתן לעשות דבר תחת אובמה, אין עוד התירוץ הזה. יש כעת הזדמנות היסטורית. אנחנו צריכים לעמוד על שלנו ועל מה שטוב לנו. היום זה יותר קל. טראמפ יגיד דברים יותר קשים מריסון ההתנחלויות, זה בסדר, אנחנו מכבדים אותו, אבל אנחנו לא רפובליקת בננות ולא מדינה נוספת במדינות ארה"ב. אנחנו מדינה עצמאית עם אינטרסים שלנו. יש כעת הזדמנות לעשות יותר אבל הדברים תלויים בממשלה שלנו ובעומד בראש הממשלה שלנו".