הרב ערוסי: לעצב את סולם הערכים בצה"ל

רבה של קרית אונו קורא לבחון מחדש את סוגיית שרות הבנות בצה"ל ולא ברמה הפופוליסטית, "שרותים משותפים זה סולם הערכים החדש?".

בני טוקר , י' באדר תשע"ז

הרב רצון ערוסי
הרב רצון ערוסי
צילום: יח"צ

סערת הרב לוינשטיין. הרב ד"ר רצון ערוסי,רבה של קרית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, אומר לערוץ 7 כי הגיע הזמן להקמת פורום שידון מחדש בסולם הערכים בצה"ל.

"צריך להציף את הנושא הזה מחדש כי לאחרונה אנחנו עדים לכך ששלטונות הצבא יותר ויותר פורצים גדרות וערכים שאף אחד לא יודע מי קבע אותם. אמרו שבבה"ד מסוים יש שירותים משותפים לגברים ונשים. זו בורות מי הם אלה שמוסמכים לקבוע את סולם הערכים החדש של צה"ל. בן גוריון הבין שכשרות זה חשוב כדי לשמור על האחדות בצה"ל. מדוע לא נזהרים בזה גם היום. הרי יש כאלה שאינם דתיים שלא מסכימים עם תפיסות העולם שאומרות שבשם אי הדרת נשים הכול מותר".

אף אחד לא יחשוד ברב לוינשטיין שהוא לא אוהב את הצבא, אומר הרב ערוסי, "אני לא מכיר אותו אישית אך כולנו יודעים שהוא היה קצין בכיר וראש מכינה קדם צבאית, והוא אינו רב אנטי ציוני שמתנגד לשרות בצה"ל.

הוא רוצה להציף לשיח הציבורי את מקומן של הבנות בצה"ל. אני שומע שיש גם נשים לא דתיות שמתנגדות לשרות קרבי של בנות וחושבות שזה לא מתאים. כל תהליך הכפייה על חיילים דתיים לשמוע שירת נשים גם כשלא מדובר באירוע חרום אלא תרבות ופנאי זה מקומם. אני מבין את ההתקוממות של רבני הציונות הדתית שאוהבים את המדינה ואת צה"ל".

הרב ערוסי מזכיר שעצם שרות הבנות בצה"ל הוא סוגיה הלכתית מובהקת, "רוב הפוסקים סבורים ששרות בנות בצה"ל פוגע בדתיותן ולכן אין לשרת בצה"ל ויש שאומרים שזה לא פוגע בדתיותן וכן לשרת. אבל אפשר לבחון את זה ולבדוק עובדתית באיזו מידה הדתיות של הבת מתכרסמת במהלך השרות, אז למה לא לבדוק את זה".

הוא קורא להקמת פורום שיקבע את סולם הערכים בצה"ל, "אני קורא לרבני הציונות להתאחד סביב הדיון החשוב הזה ולא לתת לאחרים להסיט את הדיון, הגיע הזמן להקים צוות היגוי של קצינים רבנים והוגי דעות שיעצבו את סולם הערכים של הצבא, ולא לאפשר לגורמי תקשורת ליברלים להסיט את הדיון למקומות אחרים. יתכן שיהיה מקום לכך שגם מועצת הרבנות תאמר את דברה. העניין העיקרי הוא שאסור שכל העניין של הדיון על שרות בנות בצה"ל יהפוך לסתימת פיות כי צריך לדון בסוגיה העקרונית, האם צה"ל צריך סולם ערכים ליברלי מנותק מתפיסת העולם היהדותית".

הרב ערוסי סבור שדברי הביקורת צריכים להיאמר בזהירות, "אחרי בקשת מחילה רק אומר שחכמים היזהרו בדבריכם וחבל שלעיתים דברים נאמרים כדי להציף משהו, אך בעידן התקשורתי יש שמנצלים את הדברים, כמו שקרה במקרה הזה, ולטעון ברצינות שהרב לוינשטיין התכוון לומר שמי שמשרתת בצה"ל יוצאת לא יהודייה הרי ברור שלא לזה הוא התכוון. אני אגב לכן לא משתמש במינוח יהודי אלא יהדותי. לכן אולי מוטב שכדי שעמך בית ישראל לא יפגעו, הדברים יאמרו בצורה ברורה שלא הייתה כוונה לומר שמי שמשרתת בצה"ל הופכת ללא יהודייה".