צפו: תורם כליה ומושתל נפגשים לראשונה

כתב ערוץ 7 תיעד בבית הנשיא את הפגישה הראשונה והמרגשת בין תורם הכליה לאדם שהיה זקוק לה.

אלירן אהרון , י' באדר תשע"ז

יעקב ביטון, בן 32 מירושלים, אב לשניים, גילה בבדיקה שגרתית לפני כארבע שנים כי הוא חולה במחלת כליות ומאז הדרדר מצבו והוא נזקק לטיפולי דיאליזה שלוש פעמים בשבוע. במשך תקופה ארוכה הוא המתין לתרומת הכליה שתציל את חייו.

יוסף אפריון, תושב בית אל בן 39 ואב לשבעה ילדים, שמע על עמותת "מתנת חיים", למד את הנושא והחליט לתרום אחת מכליותיו לאדם זר מוחלט, ללא תמורה, על מנת להציל את חייו.

בבית הנשיא בירושלים, באירוע מיוחד לציון 400 השתלות כליה ששידכה עמותת "מתנת חיים", נפגשו השניים לראשונה וסיפרו כל אחד מזווית הראיה שלו על התרומה.

יעקב שאושפז במחלקת טיפול נמרץ במשך שבוע אחרי הניתוח הגיע לאירוע למחרת שחרורו ופגש את יוסף אשר הציל את חייו.

יעקב סיפר כיצד אחרי שאובחן כחולה כליות חייו השתנו ודברים רבים נמנעו ממנו, וכיצד החל בעצמו לחפש תורם כליה והפנה רבים לעמותה. "אני חש כלפי התורם קנאה ענקית. קנאה שאני לא יכול לתרום כליה כי אחרי שנחשפתי להשפעות של תרומת כליה על אדם וכמה זה נותן לאדם אחר, מאוד הייתי רוצה לתרום כליה בעצמי".

יוסף אמר כי חש תחושות מיוחדות כאשר שמע שמי שיקבל את כליתו הוא אב לשניים שעובר טיפולים קשים כבר יותר משנתיים ומאידך התרומה מבחינתו היא לא דבר הזוי, כלשונו: "היום תרומת כליה זה לא הדבר הכי הזוי ומסוכן שאפשר לעשות. סך הכל הניתוח הוא סביר ההחלמה היא סבירה וההצלה שמצילים את הנתרם היא כמעט ממוות לחיים וזה שווה את זה".

נשיא המדינה ראובן ריבלין הודה ליו"ר עמותת ''מתנת חיים'' הרב ישעיהו הבר על המפגש המיוחד בו זיכה את בית הנשיא ואמר "המוכנות של בן אדם לומר אני מוכן לוותר על חלק מגופי על מנת להציל חיים אחרים היא בבחינת פסגת האמונה, פסגת היכולת לתת. אנחנו ממש גאים לקבל אתכם כאן ולהביע מקצת מההכרה וההוקרה שיש לאנושות כולה כלפי כל אחת ואחד מכם. זה מפעל אנושי בלתי נתפס. אתם חושפים לעינינו את דמותה היפה של ישראל המאוחדת, המקרבת, המחבקת והתומכת. נתתם לאדם כאדם, ללא הבדל".

"מעשים אלה, גבורה אנושית זו, הם רקמה חיה ממש המחברת את חלקי החברה הישראלית. במפעל חיים זה, פשוטו כמשמעו, שותפים עוד גיבורים רבים: הצוות הרפואי המסור, אנשי מרכז ההשתלות, המתנדבים ומשפחות התורמים. הערכתי הרבה נתונה לכולכם ומעל כולם, ברכות לרב ישעיהו הבר, המשיכו במפעלכם להצלת נפשות בישראל. כל עוד נמשיך ונטפח את רוח הנתינה, נוכל, כחברה, לעמוד בפני אתגרים רבים, שעוד נכונו לנו", הוסיף ריבלין.טוען....