המנהיג הנועז שלא ויתר על החלום

ההיסטוריון ד"ר אמיר גולדשטיין: "יוסף טרומפלדור היה אחד מהדמויות המרתקות, הידועות והנערצות בתנועה הציונית".

בני טוקר , י"ב באדר תשע"ז

תל חי
תל חי
פלאש 90

ד"ר אמיר גולדשטיין, היסטוריון ודיקאן הסטודנטים במכללה האקדמית תל חי, מספר לערוץ 7 כיצד הפך המנהיג והחלוץ יוסף טרומפלדור לסמל ומיתוס במדינת ישראל.

"טרומפלדור היה אחד מהדמויות המרתקות הידועות והנערצות בתנועה הציונית של תחילת המאה ועשרים. הוא נולד ברוסיה למשפחה שלא הייתה קרובה יותר מידי למסורת היהודית, אביו שרת בצבא הרוסי והוא הלך בעקבותיו", מספר גולדשטיין.

''בשנת 1905, במלחמה בין רוסיה ליפן, הוא נפל לשבי לאחר שגם איבד את ידו בקרבות. תוך כדי השבי הוא ארגן יהודים להקמת קיבוצים ומושבות שיתופיות בארץ ישראל. אחרי השחרור מהשבי הוא חזר לרוסיה ללמוד משפטים וכשהגיע לגיל 30 הוא עלה ארצה כדי לממש את החלום".

טרומפלדור הקים במלחמת העולם הראשונה את הגדוד היהודי בצבא הבריטי ונלחם כנתין רוסי עם הבריטים נגד האימפריה העותמאנית, "הוא הקים את גדוד הפרדות שנלחם קרבות קשים והוא אף מונה למפקד הגדוד לזמן קצר. ב-1917 אחרי שהייה בלונדון הוא חוזר לרוסיה ומנסה משם להקים כח צבאי יהודי שיגן על היהודים במקרה של פרעות.

''הוא מקים את תנועת החלוץ צעירים יהודים שחולמים להקים בארץ קיבוצים. טרומפלדור הופך לסוג של מנהיג וחוזר ארצה כדי לסלול את הדרך לכל אותם חלוצים אחרי מלחמת העולם הראשונה".

לדבריו יוסף טרומפלדור כאיש צבא לקח על עצמו את האחריות להגן על היישובים היהודים בגליל העליון, "ב-1919 התפתחו מספר אירועים ביטחוניים על רקע מאבקי השליטה בין הצרפתים לערבים, והוא מוצא את עצמו מגן על מטולה, כפר גלעדי תל חי וחמרה. במהלך המהומות ננטשות מטולה וחמרה והוא עובר לכפר גלעדי. טרומפלדור מוציא קול קורא ליהודים להגיע ולעזור בהגנה על הגליל העליון".

ד"ר גולדשטיין מזכיר כי נפילתו של טרומפלדור היתה כתוצאה מקרב שהסתבך, "בי"א באדר 1920 טרומפלדור נמצא בכפר גלעדי והמנהיג של הכפר הערבי הסמוך מגיע לתל חי כדי לחפש חיילים צרפתיים הוא עולה לקומה השנייה ושם יש מחלוקת מה בדיוק קרה האם נפלט כדור או שחטפו את הנשק של אחת הלוחמות, אבל התפתח שם קרב יריות במהלכו נהרגו חמישה חיילים וטרומפלדור נפצע קשה במהלך הפינוי. לפני פטירתו הוא אמר את המשפט האלמותי 'טוב למות בעד ארצנו'".

הוא מעריך שטרומפלדור הפך למיתוס כדי לחפות על הכישלון הגדול בהגנה על אותם יישובים, "היישוב היהודי לא יכול היה להישאר אדיש לנטישה הגדולה של אותם קיבוצים בעקבות המאורעות וטרומפלדור הפך לסוג של גיבור. מעניין שהוא הפך לגיבור גם של הימין הציוני וגם של השמאל הציוני והיו תקופות שאפילו התקוטטו למי הוא שייך".